Биотехнологиите създадоха успешни решения за нелечими заболявания

Биотехнологиите създадоха успешни решения за нелечими заболявания

Биотехнологиите създадоха успешни решения за нелечими заболявания

Ако 20.век беше векът на комуникациите, то 21.век определено ще е под знака на биотехнологиите, прогнозира д-р Борислав Борисов, експерт по лекарствена политика и фармакоикономика по време на втория годишен Бизнес Форум Фарма, организиран от сп. „Мениджър” в края на февруари.

Биотехнологиите са в невиждан подем, през последните няколко години 8 от всеки 10 нови одобрени лекарства, които навлизат в Европа и САЩ са биотехнологични.

Биотехнологиите се обособяват като самостоятелен индустриален сегмент, който непрекъснато произвежда иновации, преживяват истинска революция. Но защо все пак биотехнологичната експанзия набира такава популярност в световен план?

Това е сравнително млада дисциплина, на около 35 години само, но е факт, че даде успешни решения за много заболявания, смятани преди за смъртоносни.

Над 300 биотехнологични лекарства са одобрени и се прилагат в света. Около 900 нови биотехнологични терапии са в клинични проучвания, а около 1/3 от всяка нова разработка е в областта на биотехнологията – т.е. оттук-нататък те са без алтернатива в медицината.

Фокусът им е основно в онкологията, но вече има биотехнологични решения и за масови заболявания като сърдечно-съдовите заболявания, остеопорозата, метаболитните разстройства и дори в офталмологията. Търси се оптимално решение във всяка терапевтична област.

Нова терапевтична алтернатива задава и т.нар. персонализирана медицина, за която все повече се говори напоследък. Биотехнологиите намират изключително широко приложение в нея, защото тя създава възможност за бърз избор на правилно лечение. Това подобрява изключително много изхода на лечението, качеството на живот и дава съвсем нови алтернативи в нелекувани и нелечими досега заболявания.

Персонализираната медицина цялостно подобрява и ефективността на здравната система, защото позволява чрез предварителни изследвания да се прецени коя точно терапия или комбинация от терапии да се приложи, вместо универсално назначаване на лечение, което не при всеки дава търсения резултат. С помощта на персонализираната медицина вече не търсим игла в купа сено, а можем да лекуваме правилния човек с оптималната доза, да постигаме бърз ефект, а и да получаваме полезна информация, която ни дава възможност за цялостно преосмисляне на досегашните подходи на лечение на конкретните заболявания.

България е една от страните, в които биотехнологиите и прилагането им в персонализираната медицина навлязоха доста бързо. Ние бяхме сред първите държави, които въведоха такива възможности. Те, все още не се плащат от публичните фондове, а се покриват от индустрията. А ползите са огромни. Отсега е ясно, че в следващите години, младите лекари, новите специалисти ще практикуват масово персонализирана медицина – по последни данни 42% от новите лекарства са с потенциал за таргетна терапия, 73 от новите лекарства са с потенциал за персонализирана медицина, като се очаква непрекъснато нарастване на лекарствата за персонализирана медицина в световен план.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ