Божидар Димитров откри още едни свети мощи - във Велико Търново

Божидар Димитров откри още едни свети мощи - във Велико Търново

Божидар Димитров откри още едни свети мощи - във Велико Търново

Вицепремиерът Симеон Дянков и министърът без портфейл Божидар Димитров смятат, че инвестициите в културно-историческото наследство на България са много перспективни.

Голяма пречка България да се прочуе като страна с богато културно-историческо наследство е липсата на реклама или начина, по който се прави, смята историкът Божидар Димитров. Понякога самите археолози не вдигат шум около откритията си, изтъкна той и даде пример с разкопките във Велико Търново, където е открит дворецът на Асеновци и реликварий със свети мощи. Именно Цар Калоян при походите си е обирал свети мощи и тези мощи сигурно са пренесени от него.

Като страна ние обичаме да се хвалим, че сме трети по културно-исторически ценности, но разликата с Италия и Гърция е, че нашите археологически обекти са под земята и са силно руинирани. Следователно са необходими пари за археологически разкопки. Освен това трябва да се отделят огромни средства за консервация или поне за частична реставрация. На трето място са необходими средства за инфраструктура, защото са малко обектите, до които може да се стигне, посочи министърът.

Той смята, че управлението на културно-историческите обекти е много лошо и неефективно. Държавата се е отказала от обектите и ги е предоставила на общините, които обаче ги стопанисват зле. Необходимо е да бъде направено много от държавата и в период на икономическа криза тя трябва да потърси съюзници и помощници.

Министърът участва в дискусия за мощите на Св. Йоан, открити това лято на едноименния остров до Созопол. До края на август градът е бил посетен от 100 хил. туристи, стана ясно от разговора.

Мощите на Св. Йоан ще пристигнат в столицата за поклонение вероятно в Деня на християнското семейство - 21 ноември.

Дянков: Инвестициите в история са много изгодни------------ 

Инвестициите в историята и в археологията са много изгодни, каза министърът на финансите Симеон Дянков. Възвръщаемостта е средно над 200 пъти, а самите инвестиции не са големи. Скъпа е инфраструктурата, но така или иначе тя е необходима. „Заслужава си да се инвестира и заради самата археология, и заради създаването на нови работни места. Инвестициите в този отрасъл се връщат многократно и то за сравнително кратък период”, каза министърът.

Той даде идея едни от хората, които най-много пътуват в чужбина - министри, да рекламират историята на България. В практиката в Световната банка има такъв пример - при срещи да бъдат подарявани предмети, свързани с културната история на страната.

Според Дянков би било добре да се инвестира в Кърджали и Видинско  приоритетно, защото икономиката на тези региони може да се вдигне многократно. Много е важно в региона да има и други дейности и като дойде туристът, да остане не само за ден, а за два-три дни. Той даде пример със Старосел, където освен исторически забележителонсти има изба и тя може да се посети от туристите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ