Борисов: Няма да подкрепя средствата за бежанците да са от кохезионните фондове
Няма да подкрепя средствата за фонда на ЕС за бежанците в Турция да бъдат от кохезионните фондове. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти преди срещата между Турция и Европейския съюз за справянето с потока от бежанци и мигранти. Преди да разясни подробно българската позиция, той сподели, че за пореден път българската правителствена делегация е преживяла кошмарен полет с Фалкона заради силен вятър. "Такъв страх брахме, през цялото време се люляхме. Нямам късмет с тоя самолет, още не мога да се съвзема", каза Борисов, след което се върна на темата за предстоящите преговори с Турция.
„Вицепредседателят на ЕК Кристалина Георгиева, която отговаря и по бюджета, трябва да даде финансовата рамка, откъде и как ще се набавят тези пари. Второто, което за мен е най-важно, и което няма да подкрепя е, че тези пари по никакъв начин не трябва да бъдат от кохезионните фондове. Всички разбираме, че трябва да се реши въпросът с бежанците. Много важна е реадмисията и Турция да заяви, че всичко което трябва да се върне там, ще го приемат. Кохезионните фондове не трябва да се пипат, защото за държавите от Източна Европа, които са по-изостанали, това е жизнено важно”, коментира Борисов. На въпрос дали средствата ще дойдат от бюджета ни и дали правителството е заделило средства за този фонд премиерът категорично подчерта: „Не. Нито сме предупредени, нито ни е казано колко, нито днес ще се обсъжда”.
По въпроса за намеренията на европейските лидери да предложат на Турция безвизов режим като част от сделката за справяне с миграционната криза Борисов коментира, че страната ни по-скоро би подкрепила частична отмяна на визите.
„Няколко са темите, които бих извел пред скоба. Би могло да се направи изключение на Турция в либерализация на визите. За държавните служители, за общинските служители, за бизнеса – би могло да им се либерализира визовия режим. Второ в третия списък на сигурните страни спокойно можем да включим Турция”., добави още той.
„Относно преговорите за ЕС (б.р. за възобновяване на преговорите за приемане на Турция в общността), ние ще отстояваме позицията, която и посланик Цанчев отстоява тук от наше име – да се спазват всички изисквания, които досега всички страни, които са приети, са защитили. Да не се правят изключения”, допълни той. „Това като начало би било достатъчен знак за Турция, че оценяваме нейната грижа и това, което полагат до момента ,за да задържат близо 2 милиона мигранти на тяхна територия”, каза още премиерът.
Нов обрат има в позицията на Борисов по отношение на "Северен поток-2" , стана ясно от коментарите му преди началото на срещата в Брюксел. "Ще защитавам позицията да има "Северен поток - 2" и газоразпределител в България – изгодно е за страната и никой не може да ме упрекне за това", заяви премиерът. "България няма да подпише писмо против "Северен поток - 2", поради следната причина: аз продължавам да считам, че газоразпределителят, хъбът или както искате го наричайте в България, който да събира и втечнен газ, и руски, и от нашите хранилища, е голяма реалност. То беше включено и в решенията на ЕК. Аз съм да има и Северен поток 2, да има и газоразпределител в България. Тази позиция ще защитавам, тя е изгодна за България и никой не може да ме упрекне за това”, подчерта той и добави, че знае кое е изгодно за България.
„Никой не може да ме убеди, че ако имаме още един източник за газ и излезе руска тръба на нашето крайбрежие край Варна, това е лошо за нас. Слушах Таско Ерменков, който говореше много интересни неща вчера, че се бавят интерконектори. Първо, интерконекторът с Гърция се бавеше, поради това че не бяхме подписали с Гърция дълги години, но не по наша вина. Другото беше археологията по самата тръба”, уточни Борисов и изрази надежда идния месец това подписването вече да е факт. „Тръбата под Румъния си спомняте, ако той не си спомня, че по време на техния мандат Дунав я сплеска. Сега правим за 6 млн. лева нов. 2016 година съм убеден, че с Румъния ще работим активно по турски интерконектор, защото вече е търгуван. Ще го направим и него, както и гръцкия”, каза още Бойко Борисов.
Срещата на върха в Брюксел ЕС-Турция продължава и към този час.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.