Борисов отвърна на учениците: Анархия! Ако питаме вас, все ще сте ваканция
Протестът на учениците заради кратката коледна ваканция е опит демокрацията да се превърне в анархия, коментира премиерът Бойко Борисов, запитан за днешните шествия на тийнеджъри.
Ако разрешим на учениците да определят колко дни да им е ваканция, те няма да отидат на училище. Смешно това да се поставя под въпрос, защото коледната ученическа ваканция винаги е свършвала с понеделника след новогодишните празници. Това е от много години насам. От там нататък учениците, тръгват на училище, а който иска - не, отсече премиерът.
Искането за по-дълга ваканция и протестите според него е извращение на демокрацията. Мога само да се усмихвам. Това е все едно е да попитаме някой става ли му се сутрин за работа, защото всеки би пожелал работно време от 12-13.00 часа на обед, когато се наспи, обясни Борисов.
Отговорът на министерството--------------------
По-малкият брой дни на коледната ваканция през последните години се обуславя от провеждането на държавните зрелостни изпити и на изпитите след 7 клас през май (по време на учебни занимания), с което се намалява броят на учебните дни, без да се удължава продължителността на учебната година. Преди същите изпити се провеждаха през юни след приключване на учебните занимания за съответните класове. Това се казва в становище, което министерството на образованието разпространи по протестите на учениците заради късата Коледна ваканция.
В България учебните занятия са с продължителност не повече от 38 и не по-малко от 31 седмици и се разпределят в два срока. Продължителността на първия учебен срок е 18 седмици, припомнят от министерството.
Разпределението на учебното време е съобразено с възрастовите особености на учениците, с осигуряване на условия за овладяване на учебния материал и оценяване на учениците.
За всяка учебна година министърът на образованието, младежта и науката определя със заповед графика на учебното време и ваканциите. Заповедта се издава преди началото на учебната година.
По повод протестите и дискусията за продължителността на учебната година министерството е сформирало работна група, в която влизат и ученици. На заседание на 15 декември те ще представят практиките във всички държави в ЕС.
Статистиката сочи, че България е сред страните с най-къса учебна година и най-дълги ваканции.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.