БСК предложи реформа за гарантиране на справедливи пенсии
Сериозна реорганизация на пенсионната система с фокус върху запушването на пробойните, през които изтичат средства сега предлага Българската стопанска камара. Организацията изготви и публикува на интернет страницата си обстойно становище с препоръки за основните приоритети, върху които трябва да се наблегне, за да се гарантира дългосрочна финансова устойчивост и стабилност на пенсионно-осигурителната система.
Основната препоръка е да се увеличи справедливостта в системата, като размера и времето за получаване на пенсията се обвърже пряко с личния осигурителния принос и то, актуализиран към съответната година на пенсиониране.
Пенсиите трябва да се отпускат в техния реален размер, получен по определената дългосрочна формула като се прекрати досегашната практика да се увеличават за сметка на ДОО парите за старини на лица, чиито принос не е достатъчен за достигането до определения минимален размер на пенсия, смятат от БСК.
Друго важно предложение е държавата да си поеме равностойно задълженията на работодател и да започне да внася осигурителни вноски на всички държавни служители. За целта заплатите на чиновниците и останалите категории държавни служители трябва да се вдигнат еднократно, за да не страдат доходите им и в същото време да започне редовно месечно удържане на осигурителни вноски, както е при всички останали.
Осигурителните вноски за заетите в държавните институции да се внасят всеки месец за сметка на бюджетите на съответните ведомства, а при забавяне съответните ръководители да се санкционират по същия ред, както всички останали работодатели, предлагат още от БСК.
Ето и още няколко от най-съществените идеи за реформа на пенсионната система, разработени от работодателската организация:
- Да падне таванът за максимален размер на пенсиите
- Размерът на осигурителните вноски да не се намалява, ако не съществуват убедителни доказателства за осигурен ръст на БВП за следващите две години, с което да се гарантира финансовата стабилност на осигурителната система.
- Да се осигури чистота и прозрачност във финансовите потоци на държавата, бизнеса и заетите на входа и изхода на пенсионоосигурителната система.
- Едновременно и много плавно да се увеличават осигурителният стаж и възрастта за пенсиониране, като условие за придобиване право на пенсия. Задължително да се отчетат тенденциите в демографските процеси, промяната в структурата на пазара на труда и необходимостта от подобряване на финансовата стабилност на ПОС.
- Да се въведат еднакви стимули/санкции за увеличение/намаление на пенсията за всяка година осигурителен стаж и възраст, над/под нормативно определените. Параметрите за това увеличение/намаление на пенсиите да се обявява ежегодно в Закона за бюджета на ДОО.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.