Бурното море взе две жертви и разкри римска постройка в Бургас
Тялото на удавен мъж изхвърли морето на рибарския плаж в морската столица, предаде кореспондентът на БГНЕС във Варна. Тялото на мъжа е открито в морето в района на "Рибарския плаж" във Варна. Тялото на мъжа е обледено и засега не може да се определи предполагаемата му възраст.
Мъж на възраст около 20-25 години се удави пък в Бургас. Инцидентът е станал на мостика, каза кметът на града Димитър Николов. Малко след 18 часа вчера жандармеристи видели момче и момиче на мостика. Момичето, което е на 18 години, снимало прибоя, младежът бил между патрулния автомобил и нея.
Жандармеристите предупредили и двамата да се махнат заради опасните вълни. Момичето продължило навътре към моста, обърнало се, но момчето го нямало. Вероятно младежът е паднал в морето.
Същевременно зидове от древна постройка, вероятно от римско време са били разкрити по време на вчерашната морска стихия в почивната военна база в Сарафово. Това съобщиха от община Бургас. Ненадейното откритие, за което до днес никой не е подозирал, е станало след като бурното море е свлякло част от земните маси в базата. Днес сутринта служителите на военното министерство се натъкнали на зидовете на римска сграда. Според кмета на Община Бургас Димитър Николов, който веднага е пристигнал на мястото, на терена освен зидовете, ясно се вижда изградената древна канализация, както и части от делви и грънци.
„Със сигурност става дума за селище от градски тип, тъй като римските села нямат канализация, нямат храмове с колони, нямат сгради строени от няколкостотин килограмови квадри”, заяви пред „Фокус” Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей.
„Най-куриозното е, че в съществуващите антични карти и лоции, няма нито едно споменаване на антично селище на това място. Това не е толкова голяма изненада, тъй като античните карти на брега са само две, а е известно, че те съдържат само имената на големи селища от типа на Анхиало, Аполония, Месемврия в тази част на бургаския залив. Селището не съществува и на археологическата карта на България”, каза директорът на музея.
Разкопките ще започнат веднага след разтопяване на снега и подобряване на времето, тъй като съществува опасност следващата морска буря да отнесе още една част от античното градче в морето, каза Божидар Димитров.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.