Българи превръщат боклук в газ
Български учени разработиха първия по рода си метод, с който отпадъците ще се превръщат в гориво.
Екип от специалисти от БАН измисли начин как да оползотвори ненужните отпадъци от кофите ни за боклук.
„Предлаганият от нас метод е едно много сполучливо съчетание на обработката на твърди битови отпадъци на много високи температури с много нисък разход на енергия. Така получаваме като основен продукт газ, богат на въглероден окис и водород, който може да бъде използван пряко в енергетиката и бита", каза в интервю за БГНЕС професор Венко Бешков, директор на Института по инженерна химия към БАН.
Подобна технология не е известна до този момент. Това е оригинална разработка на колектив, съставен от специалисти от Института по инженерна химия и една малка частна българска компания.
Съчетават се два основни проблема на съвременното общество - икономия на енергия и преработка на твърди битови отпадъци.
„По този начин ние пестим използването на природен газ и нефт, намаляваме изчерпването на изкопаемите невъзобновяеми горива, като рециклираме и използваме голяма част от тях под формата на енергия", обяснява ученият.
Професор Бешков изтъкна преимуществата на новия метод. „Налице е много нисък разход на енергия, може би стократно по-нисък от този, който обичайно се използва при термичното обезвреждане на твърдите отпадъци. Нашето изобретение не зависи от климатичните особености на страната, от сезонните атмосферни условия и от влажността от използваните отпадъци", подчерта той.
Според него пренасянето на метода в практиката е изключително лесно, тъй като не изисква инвестиции в огромни промишлени инсталации.
Освен това има и един психологически аспект. „Нашето предложение е толкова примамливо и толкова авангардно, че може би стряска някои от потенциалните клиенти. Те не могат да повярват, че това нещо става толкова лесно и по толкова директен и евтин начин. Инвестицията ще бъде в пъти по-евтина от предлаганите досега устройства за изгаряне на битови отпадъци и ще намали драстично замърсяването на околната среда", обясни професорът.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.