България направи крачка към пълноправното членство в Европейската космическа агенция
България и Европейската космическа агенция подписаха Харта по Плана за европейските коопериращи държави на официална церемония в централното управление на Агенцията, съобщават от икономическото министерство.
Така страната ни пристъпва към следващата фаза на влизане в сила на сключеното на 8 април м.г. Споразумение за европейска кооперираща държава. Тази фаза представлява 5-годишна програма, която има за цел да развие капацитета на българската космическа индустрия. В края на периода страната ни ще може да започне преговори за пълноправно членство, да стане кооперираща държава или да подпише нова Харта.
Български компании и научни организации вече могат да кандидатстват за финансиране и имат достъп до някои проекти на Агенцията. Ако обаче България избере пълноправното членство, те ще могат да вземат участие във всички изследователски проекти и образователни програми на ЕКА и да се радват на безплатен достъп до всички нейни сателитни данни. Освен това, пред българските граждани ще се открие възможността да кандидатстват за работа в Агенцията.
Подписът от българска страна положи Филип Кирев, национален представител на страната ни пред Агенцията и началник кабинета на министъра на икономиката. За ЕКА се подписа генералният директор на организацията – Йохан-Дитрих Вьорнер.
Участието на български фирми в проекти на Агенцията ще създаде възможност за повишаване на тяхната конкурентоспособност и установяване на устойчиви взаимоотношения между български фирми, университети и изследователски организации с утвърдени европейски компании и научни и академични организации в областта на аерокосмонавтиката и развитие на национална космическа инфраструктура.
Подобно сътрудничество може да се реализира в редица сектори, сред които мехатроника, информационни и комуникационни технологии, микроелектроника, наблюдение на Земята и сателитни комуникации.
Повече информация за ползите от присъединяването ни към Европейската космическа агенция можете да научите в интервюто на Начо Стригулев с професор доктор Петър Гецов, директор на Института за космически изследвания към БАН.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.