България - обречена на изостаналост

България - обречена на изостаналост

България не само не напредва, тя се окопава в своята изостаналост. Вместо да се опита да се доближи до „щастливата Европа", тя пропусна куп шансове и влезе в „Балканския полюс на изоставането", сочи актуално изследване.

Проучването е на „Отворено общество”, проведено сред всичките 35 страни-членки и кандидатки за членство в ЕС.

„Вместо да се доближава до средните равнища в Европейския съюз, България все повече изостава по такива важни показатели като качество на живот, подобряване на управлението или свобода на медиите, казва за „Дойче Веле” ръководителят на изследването д-р Марин Лесенски.

„Ако преди имахме Европейски север и Европейски юг, то сега разломът е между Централна Европа и Балканския полуостров”, посочва д-р Лесенски. Според него групата на България и Румъния заедно със Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Черна Гора и Турция формират нов Балкански „съюз”.

В първата по благоденствие група, т.нар. „Щастлива Европа” влизат - Дания, Финландия, Швеция, Холандия и Люксембург.

В групата на „Златното ядро” са Германия, Франция и Великобритания, а България и другите балканските страни, без Хърватия и Словения, образуват т.нар. „Балкански полюс на изоставането”. Към него се е устремила и Гърция, чиито по-високи стойности на качеството на живот засега успяват да я държат по-близо до Италия. Лесенски обаче очаква това да се промени още в тазгодишното издание на т.нар. „индекс на настигане” (на средноевропейските равнища).

В рамките на някогашната псевдопазарна икономическа общност СИВ (Съвет за икономическа взаимопомощ) влизаха и няколко по-развити соцстрани – Чехословакия, ГДР, Полша и Унгария. Тогава вместо те да „притеглят” към себе си по-слабите икономики на България или Румъния, се случи точно обратното – последните дърпаха надолу жизненото равнище в страните от Централна Европа.

„Едно е сигурно: за петте години членство в ЕС България пропусна да използва новите възможности за подобряване на живота на своите граждани, както преди нея това направиха страни като Словения, Чехия и Естония, коментират от „Дойче Веле”.

Така например по показателя „качество на здравеопазването” България е на последното 35-то място сред страните от ЕС и кандидатките за членство, по оценка на шведския институт „Юрохелт”. Дори албанците живеят по-дълго и боледуват по-малко от българите”, казва в заключение политологът и изследовател Марин Лесенски.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ