България - остров на стабилността

България - остров на стабилността

Стабилна икономика, умерена фискална дисциплина, ниски данъци – всичко това превърна България в остров на стабилността. Около това послание обединиха изказванията си президентът Росен Плевнелиев, еврокомисар Кристалина Георгиева и министрите Симеон Дянков и Делян Добрев на 7. среща на кабинета с бизнеса под мотото „Големите въпроси на 2013“.

„През годините участвах като бизнесмен, като министър, а сега и като президент. Ние знаем, че зад всеки успех стои правилният план и стратегия. Ето тук правителството има своята важна роля. Затова искам да благодаря на министрите, които са тук, и на еврокомисар Кристалина Георгиева за нейната отдаденост и позитивна нагласа. Пътят е ясен, път на модернизация. Изграждането на модерна икономика трябва да бъде тотален приоритет. Имаме зад гърба си индустриалната сила на няколко поколения: през 70те години сме държали 20% пазарен дял в света на мотокоари; 18% -радиоавиационна апаратура, превърнахме се регионален хъб по информационни технологии.  Потенциалът ни е голям, но той трябва да бъде награден. Искам България да е износител не на мозъци и суровини, а на готови продукти". С тези думи президентът се обърна към участниците във форума.

До 2020 година в България ще влязат 45 млрд. евро, ако работим усърдно, подчерта Плевнелиев. Те ще дойдат от структурните и Кохезионния фонд на ЕС по линия на оперативните програми и националното съфинансиране и преки чуждестранни инвестиции. „Не харесвам фразата „акъл имам, пари ми дай“. Аз ще я перефразирам така: „пари има, да видим сега къде ни е акълът. За да се случи това президентът предложи бизнесът и политиците да сключат Национален пакт за еврофондовете, който включва три правила:

  • Следващите правителства да не развалят системата, която работи и дава резултати.
  • Следващите правителства да подобряват административния капацитет.
  • Да поддържат темпо от усвоени 2,5 млрд. евро годишно.

За добрия потенциал на страната говори и вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той е уверен, че през следващите  5-10 години данъците в останалите европейски страни ще останат на същите нива или ще се повишат. Той е убеден, че нито Гърция, нито Испания, Португалия или Италия са способни да извършат за кратко време структурни реформи както това се случи в България.

„В този период имаме възможност да реанимираме продукта България и да довършим започнатите промени“,  посочи Дянков. Според него има огромни възможности в енергетиката,  които биха добавили 2-3% към растежа. Вицепремиерът ще предложи 5 мерки в здравеопазването, които по думите му, ще съкратят разходите с 1-2 на сто.

„Съдебната система е извън възможностите на правителството, но ще подобрим сигурността за да откроим страната като благоприятна дестинация“, заключи Дянков.

Той и Кристалина Георгиева подчертаха, че въпросът за влизането ни в Еврозоната не подлежи на коментар.

„За страна, закачена за еврото, въпросът не е актуален. Сега са важни други два въпроса - кога и как – добави еврокомисарят. „В момента протичат процеси, които влияят върху това как ще изглежда Европа след време. Парадоксално е, че проблемните страни са в Еврозоната, а някои от стабилните са извън нея. Считам, че фискалната дисциплина е задължителна, ако искаме да продължим напред. Това е условие, което не може да я загърбим, а трябва да е  приоритет на всички следващи правителства“, допълни Кристалина Георгиева.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ