България подписала за „Южен поток” с одобрението на ЕК

 България подписала за „Южен поток” с одобрението на ЕК

България е подписала споразумението за „Южен поток” с благословията на Европейската комисия. Властите в София преварително са потърсили становище от ЕК, която е поискала да се промени междуправителственото споразумение между България и Русия от 2008 година, съобщи говорителят на комисията Марлене Холснер.

То е предвиждало България да осигури на Русия пълен и неограничен транзит на газа. Според европейските закони обаче трябва да се спази принципът за достъп на трета страна, т.е. и друга компания да може да използва този газопровод. В навечерието на визитата на Путин у нас тази събота, споразумението е било променено в съответствие с европейското законодателство.

Договорът от тази събота между България и Русия е парафиран с тези промени, уточни Холснер. За договора от 2008 г. не е искано мнението на Европейската комисия. „Видяхме от публикации в пресата, че в него може да има клаузи, несъвместими в европейските закони. В новото споразумение са спазени препоръките на комисията да пише, че ще има възможност да се правят изключения за даване на достъп до газопровода и на други компании при необходимост и след разрешение на националния регулатор и Европейската комисия, заяви говорителят на ЕК. За ЕС обаче приоритетен остава газопроводът “Набуко”, защото осигурява разнообразяване на доставките на газ - нещо, което не прави “Южен поток“, добавя тя.

Малко по-рано днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обяви кой ще оглави смесената бълга-руска компания, която ще направи прединвестиционното проучване за „Южен поток”. Начело на компанията ще застане Георги Гегов, който е член на борда на „Булгартрансгаз”.

Гегов е на 34-години, юрист по образование. Дипломирал се е в УНСС като магистър по "Право", завръшли е и "Стратегическо икономическо развитие на енергийния пазар" в Холандия. Работил е в сферата на енергетиката и търговията, и преноса на газ, като е бил и в състава на юридико-консултантския комитет по проекта "Набуко".Бил е член на съвета на директорите на "Булгаргаз" и е син на бившия изпълнителен директор на компанията Кирил Гегов.

Капиталът на българо-руската компания, за чието учредяване България и Русия се споразумяха по време на визитата на руския премиер Владимир Путин преди два дни ще бъде 50 000 лв. Окончателното инвестиционно решение за строителството на тръбата ще се вземе следващата пролет след като приключи проучването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ