Българската икономика ще се забави през 2012 г., прогнозира Световната банка

Българската икономика ще се забави през 2012 г., прогнозира Световната банка

Световната банка прогнозира забавяне на икономиката на България. Икономическият растеж на страната ни ще се забави до около 0,6% през настоящата година от 1,7% през 2011 г.

Според новия доклад на банката „Световни икономически перспективи", БВП на България ще нарасне през 2013 г. с 2,5% и с 3,3% през 2014 г.

Въпреки икономическия спад в Еврозоната, през последното тримесечие на 2011 г., развиващите се страни от Европа и Централна Азия отчетоха още една година на силен растеж, който достигна 5,6%, главно благодарение на изнасящите петрол Русия и Казахстан, Турция, както и възстановяването в България, Румъния, Украйна и други страни, се посочва в доклада.

От Световната банка обаче предупреждават развиващите се страни да се подготвят за дълъг период на нестабилност в световната икономика, като отново съсредоточат вниманието си върху стратегиите за развитие в средносрочна перспектива.

Заради неблагоприятните метеорологични условия в началото на 2012 г., забавянето на някои икономики, съкращаването на обема на кредитните средства от европейските банки и възобновените кризисни явления в някои развити страни от Европа се очаква растежът на БВП на региона ще се забави до 3,3% тази година преди да започне умерено възстановяване до 4,1% и 4,4% съответно през 2013 и 2014 г., отбелязва Световната банка, предаде БТА. В същото време нарасналата несигурност ще увеличава въздействието на съществуващите вече отрицателни фактори, свързани със съкращаването на бюджетните разходи, понижаване на обема на заемните средства в банковия сектор и ограничаването на капацитета на развиващите се страни.

Световната банка прогнозира икономическият растеж на развиващите се страни да се забави до 5,3 на сто тази година, преди да се ускори до 5,9 на сто догодина и до 6% през 2014 г.

Банката предупреждава, че при рязко влошаване на ситуацията в Европа всички развиващи се региони ще усетят последиците. Особено уязвими са развиващите се страни от Европа и Централна Азия, тъй като имат тесни търговски и финансови връзки с развитите европейски страни, допълва Световната банка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ