Българските деца геймъри с рисково онлайн поведение
Проучване на онлайн рисковете сред децата в Европа разкрива притеснителни тенденции към твърде засилено ограничаване на децата в техните онлайн дейности, както и липса на адекватни мерки за защита. Нов поглед върху различията в поведението на децата (и родителите) онлайн дава новият доклад „Децата на ЕС онлайн III”, представен от Националния център за безопасен интернет.
Според доклада българските деца попадат в групата на отчасти защитени геймъри с рисково онлайн поведение. В тази категория са и държави като Румъния, Кипър, Естония, Полша и Чешката република. В тези страни децата се възползват умерено от възможностите на интернет, основно са фокусирани върху забавления като игри. Сред тях има сравнително голям процент геймъри за сметка на сравнително по-рядката употреба на социални мрежи. В тези държави най-често се наблюдава активна намеса от страна на родителите, а най-рядко – ограничителни мерки.
„В България и в други страни от тази категория като Румъния и Чехия се наблюдава най-голямо разнообразие от родителски практики и интереси на децата. Това изправя пред огромно предизвикателство организациите и институциите, които разработват политики, услуги и ресурси в тази сфера, но в същото време дава добра основа за обществено обсъждане на различните практики, които спомагат родители и деца да намерят „правилния път“ едни към други в Интернет-пространството. Такова обсъждане трябва да намери място в училището като институция, която се припознава като авторитетен източник на информация за безопасността в Интернет, както от децата, така и от родителите“, посочват от Националния център за безопасен интернет.
Децата в Белгия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Португалия, Испания, Турция и Великобритания са определени като потребители, защитени чрез ограничения. За да ги защитят от рисковете на свободното общуване в мрежата, родителите им са склонни прекалено да ограничават дейностите на децата онлайн. В резултат на това децата губят възможността да се възползват напълно от позитивните аспекти на интернет.
На другия полус са децата в Австрия, Франция, Унгария, Литва и Словения, определяни като незащитени, активно общуващи потребители. В тези страни подрастващите са много активни в интернет без намеса или ограничения от страна на техните родители, което ги прави по-уязвими онлайн.
Изследователите са загрижени, че тези две крайности – свръхограничението или липсата на всякакво ограничение, увеличават вероятността за рискови ситуации като излагане на открито сексуално съдържание или враждебно отношение от страна на друг потребител.
Целият доклад можете да видите ТУК.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.