В Кюстендил изпекоха хляб със слънчева енергия
В Кюстендил изпекоха хляб със слънчева енергия, съобщава Фокус. За целта е била използвана соларна фурна, изработена от клуба по аерокосмически технологиив града. Тя е била поставена на арката на площад "Велбъжд". Хлябът в нея бил изпечен за 25 минути.
„В момента се пекат хлебчета, но инсталацията може да пече всякакви храни. Пекат се бързо и вкусно. Това е принцип, който е известен от дълги години. Ние сме го пригодили по начин, който позволява да се използва за всичко в бита. Използва се слънчевата светлина, насочена към определено място”, каза ръководителят на клуба Христофор Скандалиев.
Той посочи още, че температурата за готвене може да достигне над 200 градуса. Самата инсталация използва огледална площ от 1 кв. м и с мощност колкото на една микровълнова печка.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Художници, учени, реки или птици: Гласувайте за дизайна на новите евробанкноти
Икономика |В Министерството на отбраната не е постъпвало искане за становище по т. нар. "Коалиция на желаещите"
Политика |Превръща ли се Теорията за мъртвия интернет в реалност?
Техники за успех |Още от Бюджет 2026: Поемаме нов държавен дълг до 10,1 млрд. евро
България |Европейските фондови борси се оцветиха в зелено на фона на възстановяването в технологичния сектор*
Финанси |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |25 безполезни, но много любопитни факти
Маркетинг |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |Времето: Силен вятър от запад носи дъжд и захлаждане
България |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Техники за успех |САЩ налагат мита върху вноса от 60 търговски партньори, позовавайки се на опасения за принудителен труд
Икономика |Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.