В търсене на твоя клуб
Нали знаете, колко естествена потребност имаме като хора и социални същества да си имаме свой клуб – място, където човек знае, че отива, за да сподели с други някакъв свой интерес, увлечение, занимание, страст. В историята на познатата ни цивилизация те са най-разнообразни – спортни, танцови, ловни, филателни, кулинарни, за дегустация на вино и уиски. Дори би могло да се каже, че някои барове и заведения също придобиват статута на клуб, когато една относително постоянна аудитория се задържи дълго като клиентела. Тогава едно развлекателно място добива статут на клуб и неговите почитатели се превръщат не просто в потребители на някаква услуга, а на съмишленици, които често надграждат и развиват дадено място със своя принос.
Прави ми впечатление, че вече от десетина години, започна един процес, аналогичен на клубната култура и по отношение на цял куп сравнително нови за нашето общество неща, наречени най-общо „духовни практики”. Всичко тръгна покрай нарастващия интерес към йогата, като алтернатива на традиционните фитнес занимания с добавена стойност – желание за себепознание. Тогава се появиха и още куп неща, които не предлагат каквато и да било двигателна култура, но за сметка на това, разнообразни техники за навлизане на дълбоко във вътрешното ни пространство и лечение и трансформация на ограниченията, които усещаме в себе си. Например, техниката за емоционална свобода, семейни и бизнес констелации, астрология и хюман дизайн, различни медитации, някакви малко по-странни практики като съвременен DJ-ски микс от древен шаманизъм, съвременно познание, танци и медитации, което се наричат „ритрийт”, боуен и юмейхо терапия, освен хомеопатията, в тази система навлязоха и баховите есенции и още много неща като активация на енергийните ни центрове с кристали, светлина, звук. Всичко това вървеше паралелно с осъзнаване на необходимостта не просто от здравословно хранене, а от храна, която подпомага процеса на тази трансформация и себепреоткриване, наречена още „жива храна”.
Все повече успешни в своя бизнес и социална реализация хора, започнаха да предпочитат да не губят времето си във ваканции с мързелуване по шестзвездни хотели и осъмване по морски барове, а вместо това да съчетаят пътешествие в България или по света с някоя полезна работа, която могат да свършат за преоткриване и шлифоване на диаманта на духовната си природа. Не всеки го влече да мизерства и да се къпе със студена вода, най-често в реката по разни ашрами в Индия. И въобще не е нужно. На битови неудобства сме не нагледали и у нас. По съвсем естествен начин, местата, които предлагат релакс и различни занимания и забавления за укрепване на връзката със самите себе си, започнаха да предлагат комфорт и топла вода на съвсем битово ниво. Някога Чарли Чаплин беше казал, че „човек най-добре си почива сред лукс”. Спокойно мога да кажа, че човек и „най-добре медитира сред лукс”. Сред природа си е най-добре, разбира се, но там това е някак естествено и е друга история. В града, насред динамиката на ежедневието си, съм тотален привърженик на това, че местата, които посещаваш – от кафенетата, през ресторантите, до залите за спорт или духовна практика трябва да бъдат приятни, а не мизерни и скалъпени набързо. За се свържеш с разкоша в себе си, всеки детайл в пространството около теб е добре да влиза в хармония с това разгръщане на сетивата.
Като такова място еволюира „Мандала – център за цялостна трансформация”. Започнал пътя си през 2007 г. като студио „Йога Мандала”, сега разнообразните йога практики за възрастни, деца, бременни са само 1/3 от онова, което може да прави човек в новия им център на 3 етажа с тераси, от които може да се посреща изгрева на слънцето и да се изпраща на залез. Изключително приятни са практиките с барабани, в които става голяма веселба, покрай която човек се хармонизира с вътрешния си ритъм. Звукотерапията на Мика, която свири на тибетски купи също може да внесе нов поглед към действителността и вътрешния ви живот, когато ви помогне да го осмислите и буквално „чуете” и изпеете като музиката, която всъщност създавате, преминавайки през различните си емоции в ежедневието. А лечебния ефект на звука е невероятно мощен. Кърти травми, болести, блокади, ограничения с изключителна нежност и лекота. И с много смях и радост. Аеро-йогата също е нововъведение – метод за раздвижване, релаксация, особено ефективен за хора с гръбначни изкривявания (кой ги няма с това стоене пред компютрите), в който някои от трудно изпълнимите в йога позиции, стават с лекота, благодарение на поддържащата сила на хамака и гравитацията. Няма да изброявам всичко, защото на практика „Мандала” събра всичко популярно в момента на едно място. Центъра предлага и гледане на децата, докато майките провеждат занятие по йога, медитация или някаква друга терапия.
И най-ценното е, че всички, които водят курсове там вече са надраснали детския период на „учителстването” – научил съм нещо, сега ще го преподавам на другите. Да, научили са и са много добри професионалисти, но това, с което център „Мандала” вдигна нивото не е само чаровната и уютна обстановка, много вкусната жива храна, а най-вече това, че практиките там са динамично партньорство между можещи и споделящи сродна страст хора. Точно като в клуб, в който всеки, който се почувства готов да сподели нещо с другите, без никакво значение каква е основата на знанието или вярванията му, има пространство, в което да го направи.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.