Варненски депутат: В ГЕРБ има представители на ТИМ
В ГЕРБ има представители на ТИМ и те не са без влияние. Това заяви депутатът от управляващата партия Павел Димитров в интервю за предаването „12+3” на Българското национално радио.
Димитров, който е бивш областен координатор на партията, стана известен с репликата, цитирана от доста медии, че „без ТИМ във Варна нищо не се случва.”
„Тези ми думи са откъснати от това, което съм казал. Имал съм предвид, че това са голям инвеститор и данъкоплатец. Но аз съм казвал и друго - че Кирил Йорданов беше подкрепен в първия и втория мандат от ТИМ. Затова хората го свързват с тях.”, добавя пред БНР Павел Димитров. Следва въпрос от страна на „12+3” каква е била цената на подкрепата на ГЕРБ за поредния кметски мандат на Кирил Йорданов, на който Димитров отговаря, че Йорданов е добър кмет и комуникациите с него са били добри.
Той категорично се разграничава от твърдения в медиите, че е лицето на ТИМ. „Напротив, аз съм се противоставял до известна степен на тяхното влияние в ГЕРБ“, обясни Димитров. През юни миналата година той подаде оставка като областен координатор на ГЕРБ във Варна след разцепление в местната организация.
„Те (ТИМ – бел.ред.) са в основата на атаките срещу мен, за да бъда сменен като областен координатор на ГЕРБ. В основата са те и кметът. Аз мисля, че тази корпорация (ТИМ - бел. ред.), в началото на прехода, знаете че се вървеше по ръба на закона. Но те се отделиха от този ръб. Не може да се твърди, че съм лице на ТИМ, каза Димитров. Познавам ги, аз съм адвокат. Ако съм бил лицето на ТИМ, нямаше да бъда сменен, каза депутатът от ГЕРБ. Четете публикации и ще видите, че при нас в ГЕРБ има някои техни представители. Има някои техни хора. Няколко са. Примерно 2-3-ма. Тези хора не са без влияние", каза Димитров.
„Властта е изплашена. Властта във Варна – също. Виждате колко са притихнали всички те, защото актът на Пламен е шамар върху лицето на властта в България. Със своята саможертва, той успя да напише върху лицето на властта трибуквената дума "ТИМ".” Това пък е коментар на Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда за програма „Хоризонт” на БНР в предаването „Преди всички” днес.
„ И днес улиците на Варна, макар и притихнали от скръб, никога няма да могат повече да са улици на смирението. Казва се, че всяка една държава е по-силна от всяка една групировка, освен ако самата държава не е групировка. Това, че българските граждани искат да се освободят от мафията, е най-справедливото искане, което може един свободен гражданин да има към държавните институции.”, добавя Цонева и отбелязва, че властимащите са допуснали недопустимо закъснение по отношение на поправките в Изборния кодекс:
„Ужасно много закъсняха поправките в Изборния кодекс. Оттам се компресира цялото време, в което можеше да се обсъжда какво да се направи, след което дойдоха самите протести. Нормално в исканията на протестиращите беше поставен въпросът за справедливостта на изборните правила. Смятам, че с фокусирането си върху този въпрос те удариха политическата система право в сърцето. Това е разговорът за качеството на политическото представителство, за силата на политическите институции, излъчвани преди избори и по същество, за смисъла на демокрацията.”
Стотици варненци се поклониха днес пред паметта на починалия вследствие на тежките си изгаряния Пламен Горанов.
В групата във Фейсбук, посветена на Пламен, се появи призив на площада пред кметството във Варна да бъде изграден паметник. Много от приятелите в групата споделиха и стих на Валери Петров, посветен на Ян Палах, в което замениха името с Пламен:
Пламен го няма и така ни се пада -
сега всеки си има своя вътрешна клада,
на която страхлив, разтреперан и ням,
се самоизгаря от мъка и срам!
Най-голямата почит, която можем да отдадем на Пламен е институциите да влязат на проверка в дружествата на ТИМ, сподели пред БНР и Иво Божков, представител на протестиращите.
„Трябва ясно да се каже, че не това е начинът, но Пламен Горанов направи нещо, което позволи една тема да влезе във всички медии с конкретиката, имената, публичните тайни, за които всички знаем. Очаквам от институциите да влязат в дружествата на ТИМ и да проверят дали има нередности. Това е най-голямата почит, която можем да отдадем на Пламен. Хората трябва да окажат достатъчен натиск това да се случи,заяви той.
Божков призова всички, които се страхуват за сигурността си, да използват платформата balkanleaks.eu, за да споделят документи, заради които институциите да се самосезират. „Един от начините да се накарат тези институциите да работят повече е прозрачността,” каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.