Високо напрежение на заседание в ДКЕВР за по-ниските цени на тока

Високо напрежение на заседание в ДКЕВР за по-ниските цени на тока

Високо напрежение на заседание в ДКЕВР за по-ниските цени на тока

Представители на синдикатите и ЕРП-ата остро се противопоставиха на намеренията на Държавния енергиен регулатор за поредно намаляване на цената на тока от 1 януари. Те заседаваха днес заедно с ДКЕВР, за да обсъдят предложението на работната група на регулатора за по-ниски цени от началото на следващата година.

Проектът на работната група предвижда намаление на тарифите за бита с 1% за дневно потребление и с 10% на нощното. За малкия бизнес се предлага намаление с 1,5%. Резервите за новото понижаване ще дойдат от намаляване на оперативните разходи на трите ЕРП-та с 2%, гласи още предложението.

При условие, че задлъжнялостта расте, поредно намаление на цените няма да преодолее проблемите в енергетиката, а напротив – ще се върне със страшна сила върху потребителите. Намаляването на нощната енергия с 10 % ще се отрази с 1-2 % на крайната му сметка, коментира  Божидар Митев, председател на Независимата синдикална федерация на енергетиците в България към КНСБ. „Обсъждаме проект, който не е разглеждан в Консултативния съвет на ДКЕВР. Предлага се формално в предпоследния работен ден на годината, а в последния ще се проведе закрито заседание. На какво се дължи този ваш ентусиазъм? Може би защото сте загрижени за недоимъка на българския гражданин, или защото ни предстои много емоционална политическа година”, попита той представителите на регулатора по време на заседанието.

От 1 януари намалението на цените ще влезе в сила и ние ще го изпълняваме, но тези цени ще имат ролята на бумеранг, посочи от своя страна Зорница Генова, мениджър в ЧЕЗ. Тя предупреди, че дружествата най-вероятно ще обжалват решението на ДКЕВР в съда.

С решението за предлаганото намаление на цените на електроенергията ощетен ще бъде крайният клиент, отбеляза и Стефан Абаджиев, представляващ „Енерго-про” на обсъждането.

Той защити точно обратното становище – че цените трябва да бъдат повишени, за да се покрият реалните разходи за дейността на дружеството. Технологичните загуби в мрежата средно и ниско напрежение в ЕС са от порядъка на 9% и за да бъдат достигнати тези нива в България, са необходими сериозни инвестиции, коментира още Абаджиев.

С намалението на цените ефектът за мрежата ще е отрицателен, защото ще се намалят средствата за подръжка и ощетен ще е крайният потребител, каза и Йорг Золфелнер,председател на УС на "ЕВН България". Той попита на базата на какви данни е изработено становището за намаление на технологичните разходи на електроразпределителните дружества и дали ако има друго външно експертно становище, ДКЕВР ще се съобрази с него.

Асоциацията на топлофикационните дружества също се противопостави на проекта. Председателят й Валентин Терзийски обяви, че организацията не приема мотивите за намаление на цените за сметка на технологичните разходи на производството. Високоефективното комбинирано производство се постига от горивни инсталации, съобразени с горивата, които се използват в България, а при тях има увеличение с 20% на логистичните разходи, посочи той.

На свой ред председателят на ДКЕВР Боян Боев пък заяви, че предстоят одити в електроразпределителните дружества ЧЕЗ, ЕВН, "Енерго-про" и "Златни пясъци", както и в "Топлофикация София".

Окончателното решение за нови цени на тока от 1 януари ще вземе самият регулатор на закрито заседание на 30 декември.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ