Вицепрезидентът с някои размисли за референдума за избирателната система

Вицепрезидентът с някои размисли за референдума за избирателната система

Вицепрезидентът Маргарита Попова не е категорична по въпроса за иницииране на референдум за избирателната система.  По думите й така "се нахлува във философията на изборното законодателство". „Ако беше само на законово ниво добре, но тя е регламентирана на нивото на Конституцията, затова имам доста размисли по този въпрос”, коментира Попова след като беше удостоена в БАН с почетния знак „Стефан Стамболов - за лидерски принос”.

Снощи стана ясно, че президентът Росен Плевнелиев ще предложи национално допитване по въпроси, свързани с мажоритарния избор на част от народните представители, задължителното и електронното гласуване. Ако парламентът одобри идеята, това ще е вторият референдум в най-новата ни история след този за АЕЦ „Белене”, който се проведе по инициатива на БСП, по времето на правителството на ГЕРБ.

В обръщение към нацията, снощи, държавният глава мотивира инициативата си с необходимостта от това да се върне увереността сред българските граждани, че техният глас има значение, както и да се преодолее нарастващата апатия сред обществото по време на избори

„Предложението на президента за референдум е едно желание да се стимулира избирателна активност, като ще се наложи да се оперира и на полето на Конституцията", заяви вицепрезидентът.

„Ще се опитам да го свържа и с днешното събитие - каква е оценката за качеството ни на демокрация през призмата на най-силния демократичен механизъм – изборите”, отбеляза Маргарита Попова. Тя постави и въпросите - къде е нашата политическа власт, нашият политически елит и какво е качеството на политическия ни живот.

„Оценката вероятно не е толкова задоволителна, колкото трябва да бъде, и се опитваме със задължителни норми, с диктат на публичната власт да стимулираме активност”, обясни Попова.

Вицепрезидентът каза, че иска да се стимулира избирателната активност на българските граждани чрез смислени програми, „които да привличат избирателите и те убедено, с ентусиазъм да тичат, да се отправят към избирателните урни и да посегнат към бюлетината, която най-много им харесва”.

Вижте още: Президентът инициира референдум за избирателната система

Затова и законът и законодателната уредба са от значение, но от огромно значение е качеството на лидерството, на политическото водачество, посочи Попова.

„Днешният ден е много подходящ за такива размисли, политическият ни живот, лидерите и това със забрани и задължения ли ще поправяме демокрацията, което разбира се е един възможен механизъм, или това може да стане и по-друг начин", коментира вицепрезидентът Маргарита Попова отбеляза, че референдумът, пряката демокрация, особено по въпросите на изборите, изглеждат на пръв поглед много силен и много автентичен механизъм.

„Тези механизми, обаче трябва да са договорени, дискутирани, консултирани и трябва да сме се съгласили по тях”, заяви вицепрезидентът.

Тя каза, че за нея съгласието, единението, може би повече от година, са се превърнали в код, от който зависи нашето демократично бъдеще. „И ще продължа това да го повтарям, затова съм загрижена дали няма малко да се изкористи дебатът, но ще чакаме да чуем и парламентът", заяви вицепрезидентът.

Попитана дали е изненадана от предложението на президента за референдума, вицепрезидентът отговори, че не е.

Маргарита Попова отбеляза, че е трудно човек винаги, във всичките си действия и постъпки, да улучи най-доброто и най-подходящия момент. „Трудно е, защото политическият ни живот е доста напрегнат, емоционален и натоварен, а понякога и дори доста объркан”, добави Попова.

Предложението на президента среща бурно неодобрение от три от партиите в парламента. От парламентарно представените партии единствено ГЕРБ подкрепиха идеята.

Ето и някои от реакциите:

Сергей Станишев, лидер на БСП: Плевнелиев се поставя за пореден път в услуга на политическа партия ГЕРБ. Ясно е какво се цели с тази инициатива - да се попречи на приемането на ново изборно законодателство, което да прекрати нечестните практика и начина на правене на избори, които правеше ГЕРБ по кодекса на Фидосова. Искам да ви припомня, че големият скандал, проблемите с изборното законодателство, прието от ГЕРБ, възникнаха именно на президентските избори. За първи път имаме държавен глава, който беше избран по един нечестен начин, с мащабни манипулации, купуване на гласове, натиск, в това число и фалшификация на резултатите. Прави впечатление, че президентът, който беше против референдума за Белене, сега изведнъж стана за референдума. Президентът предлага да се въведе електронно гласуване. Отговорете ми, какво е първото задължение на държавния глава - да отстоява и спазва Конституцията на републиката. Има решение на Конституционния съд, поне това усилие би трябвало да направи Плевнелиев, да прочете как се е произнесъл КС по въпрос, отправен към него, че подобен тип гласуване е противоконституционен. Замисляте ли се какво прави Плевнелиев. Практически, ако погледнем на въпроса, мотивът е, че това нарушава тайната на вота. Един основен принцип и едно от нещата, които притесняват българските граждани, защото често се правят опити за нарушаване на тайната на вота.

Лютви Местан, лидер на ДПС: Ако тази идея означава предложение да се спре новия Изборен кодекс, то за сетен път ще означава, че някой има интерес да бъде съхранен тотално дискредитирания проект на Фидосова за Изборен кодекс. Това е абсолютно неприемливо за нас, изборите за европарламент трябва да се проведат чрез нов Изборен кодекс. Всяка идея, включително и под благовидната форма на референдума, която има спиране на работата на новия Изборен кодекс, следва да се разглежда като част от политиката на ГЕРБ за бламиране на новия Изборен кодекс.

Волен Сидеров, лидер на „Атака”: Това е човек, който е избран с най-големите измами от последните десетилетия за президент. Един човек, който е избран с измама, няма морално право да говори за избори. Да направи като мен, да си свали имунитета, за да отиде да бъде разследване за пране на пари, офшорки и всякакви други далавери, за които вече достатъчно данни има в публичното пространство. И тогава мога да го коментирам. Електронното гласуване е най-сигурният начин за фалшифициране и купуване на вота. Представете си човек, от който зависят 500-1000 човека, как ще нареди електронно да гласуват и ще прибере парите затова. Т.е. Росен Плевнелиев в момента предлага един сигурен начин за купуване на гласове. Още едно изобличение за този човек, който работи за лобиски кръгове и за енергийно-мафиотски кръгове.

Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ: Аз съм привърженик на референдума. Ако парламентът не се съгласи, ние ще инициираме подписка и ще го направим. Все пак нека българските граждани да имат правото да кажат своето мнение по тази толкова злободневна тема вече 20 години – купуване на гласове, манипулация на избори. Надявам се да се сложи край на изборните манипулации.

Меглена Кунева, лидер на „Движение България на гражданите”: Реформаторският блок и „Движение България на гражданите“ призовават Народното събрание да подкрепи инициативата на президента за насрочване на референдум за изборната система и начина на организация на изборите. Ние не се страхуваме от гласа на хората. Гражданите в момента нямат власт, но имат глас. Този глас трябва да бъде чут. Говорим за подкрепа на правото на българските граждани да имат думата, а не за позицията на ГЕРБ и категорично заявявам – не става дума за ГЕРБ, а за българските граждани.  От БСП вероятно ще направят кампания да убедят техните избиратели, но не могат да отрекат правото на хората да бъдат питани. Нека има кампания, нека всеки каже какво мисли. От „Движение България на гражданите“ смятаме, че електронното гласуване е добро лекарство срещу купения вот и манипулациите, искаме да има задължителна преференция без праг, повтарях и за електронно гласуване, и за машинно гласуване, за изчистване на списъците от „мъртви души“, професионална администрация, преброителни центрове, осигуряване гаранции за равен достъп до медиите, каза още тя и напомни, че още от президентската кампания заявява, че българските граждани трябва да бъдат питани на референдуми по всички важни реформи и доколкото това зависи от волята на партиите, досега те не са се осмелили. Подценяването на хората не ми е по вкуса. Нека хората бъдат попитани и да кажат решението си. Не става дума да се подкрепя една или друга партийна позиция, а да се подкрепи правото на българите да бъдат питани.

Д-р Антония Първанова, евродепутат от групата на АЛДЕ, председател на НДСВ: Поздравления за президента, че последва инициативата, която започнахме в НДСВ. С аргументите, които той изложи, дава възможност за вот, който да гарантира прозрачност, честност, и да доведе до доверие на гражданите в институциите. Второ, най-после президентът показа воля, показа позиция, че той е президент на тази държава, а не - коментатор; със заявката си за едно толкова сериозно нещо, да поиска референдум по най-чувствителните теми - как се гласува, защо така се гласува и как гражданите имат доверие в избирателната система. Трето, наистина е добре българското обществото да се произнесе по задължителния вот, тъй като от последните два месеца от социологията, която излиза, дискусиите в обществото, които започнаха, ясно става, че над 70% от българските граждани са изморени от съществуващите практики на манипулация на купен вот, корпоративен вот, административен вот, на подправяне на изборни книжа и т.н., и биха искали да има дисциплиниране на провеждане на изборите, така че да гарантират, че вотът на всеки един е такъв, какъвто е, и има тежест. По отношение на електронното гласуване ми се струва, че не е необходимо да се провежда референдум, тъй като то е едно средство да се провеждат избори и в съвременното общество в XXI век. Да провеждаш референдум за това - дали да се гласува електронно, е горе-долу да провеждаш референдум за това да използваме ли имейли за комуникация и дали това е легитимно.

По материали на, агенция „Фокус”, БТА, БНР

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Трус в Румъния стресна Северна България
Голямо количество силна отрова открито случайно в сграда в Плевен
Григор Димитров се класира за полуфиналите в Пекин
"Живей добре като харчиш по-малко": новата стратегия на китайците за евтини алтернативи
Руската инвазия обърна нагласите на финландци и шведи за членство в НАТО
Facebook ще ви показва още повече съдържание от акаунти, които не следвате