Времето през май

През май тази година се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в по-голямата част от страната тя е между 16 и 18˚, по Черноморието и във високите полета – между 14 и 16˚, в планините – от 2 - 4˚ по високите части над 2000 m до 12 - 13˚ в по-ниските.
Най-ниските температури през месеца ще са между 4° и 9°, а най-високите – между 27° и 32°, прогнозират синоптиците от БАН.
Средната месечна сума на валежите е между 50 и 70 mm, по Черноморието и долината на р. Струма – между 30 и 50 mm, в планинските и припланински райони – от 70 до 140 mm. Тази година количеството на валежите през месеца средно ще бъде около нормата, но тъй като се очаква повечето от валежите да са конвективни, те ще бъдат неравномерно разпределени като обхват и интензивност.
Първото десетдневие ще започне със слънчево време и високи температури. Към 5 - 6 май ще се създадат условия за краткотрайни валежи, гръмотевици и градушки. Температурите постепенно ще се понижават и ще се нормализират.
През второто десетдневие атмосферата ще се задържи неустойчива, с превалявания и гръмотевици. Температурите ще бъдат близки до тези от първата половина и малко по-ниски от обичайните. Към края на десетдневието валежите ще станат по-локални и температурите слабо ще се повишат.
И през повечето дни от третото десетдневие се очакват превалявания, по-чести и на повече места в западната половина от страната. Към края на месеца, тенденцията ще е към постепенно намаляване на динамиката на атмосферата и по-високи температури. Относително по-спокойни дни се очакват около средата на десетдневието.
Астрономическа справка:
Фазите на Луната през месеца са: 02.05 - последна четвърт, 10.05 – новолуние, 18.05 – първа четвърт , 25.05 – пълнолуние.
Любопитни факти:
Месец май е кръстен или на древноримската богиня Мая, или на древноримската богиня на плодородието Бона Деа, чийто празник е бил през май. Старото славянско име на този месец е тревен месец; месец, през който пониква тревата. Прабългарите наричали този месец Вечем. Има и други източници, които назовават месец май с името Сретен, и твърдят, че така са го наричали Прабългарите.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
След Вашингтон: Федералните власти в САЩ ще поемат безопасността в Чикаго и Ню Йорк
Свят |САЩ станаха съсобственици в световния производител на чиповена Intel
Компании |На ръба от сивия списък: Австрия получи ниска оценка за борбата с прането на пари
Свят |Пентагонът възкресява след 100 г. медала за смела охрана на границата с Мексико
Свят |Политическа криза: Външният министър на Нидерландия подаде оставка
Свят |Властите в Халкидики изхвърлят като отпадък всички чадъри и вещи, оставени на плажа
Свят |Световната банка препоръчва актуализация на имотния данък в България
България |Франция се засегна от остри думи на вицепремиера на Италия към президента Макрон
Свят |Дясната ръка финансиста Епстийн: Никога не съм виждала Доналд Тръмп в "неподходяща обстановка"
Свят |Тръмп: Ще се види накъде ще се развие войната в Украйна през следващите 2 седмици
Свят |Сезон: Туризмът отчита 6% ръст на българи и чужденци, спрямо мналата година
България |След дълъг спор: Съд разпореди 400 щрауса да бъдат застреляни във ферма в Канада
Свят |Властта в САЩ уволни шефа на Агенцията за военно разузнаване
Свят |

Коментари
Няма въведени кометари.