Възможни са нови нечисти скандали до изборите, допусна главният прокурор
Малкото оставащи дни до изборите могат да ни донесат нови нечисти скандали. Такава възможност допусна главният прокурор Сотир Цацаров на съвместна пресконференция днес в Министерски съвет с премиера Марин Райков и вътрешният министър Петя Първанова. Те излязоха с позиция по развитието на скандалите със СРС-та и тайният запис на разговор между Бойко Борисов, Мирослав Найденов и Николай Кокинов.
Ето какво заявиха Цацаров, Райков и Първанова:
На престъпността се противодейства само чрез закона
Сотир Цацаров, главен прокурор
„Броените дни до предсрочните парламентарни избори могат да ни донесат нови и нови нечисти скандали. Предвиждат се промени в Закона за СРС, Закона за МВР и други, които касаят режима на прилагане на СРС-та.
Един от най-важните резултати от проверката е препоръката в доклада към служебния министър (б. р. – на вътрешните работи). Тя касае незабавно приемане на правила относно прилагане на тази техника. Те са гаранция за защита на гражданите и преграда срещу нарушенията на закона. Имаме препоръка за създаване на норми за използването на специалната разузнавателна техника. До няколко дни препоръките ще станат факт. По този начин мобилната техника ще бъде разписана с написани правила. Необходими са експертни действия на прокуратурата за промени в законите. Важна е общата воля за работа и създаване на писмени правила, там, където до този момент не са съществували.
Действията на българската прокуратура не могат да бъдат класифицирани като тежък удар върху системата на МВР, или като голям плюс в борбата с организираната престъпност. Нарушенията на закона не са повод за негативна оценка за целия личен състав в министерството. На престъпността се противодейства само чрез закона.
Прокуратурата не се е превърнала в част от изпълнителната власт, нито обратното.
На въпрос кога ще дадат показания участниците в тайния запис, изпратен като анонимен сигнал до медии миналия петък: „Бойко Борисов ще бъде изслушан, когато прокуратурата прецени, ще се търси източникът, който е публикувал, ще се снемат данни.”
Хората очакваха от политическата класа решения, не скандали
Марин Райков, служебен премиер
„Навлязохме в Страстната седмица и искам да вярвам, че тя няма да донесе нови страдания за българската демокрация. През последните 10 дни страната беше разтърсена от поредица от скандали и те дават повод да споделя своето безпокойство. С моето правителство поехме ангажимент, че ще направим честни, прозрачни и демократични избори. Не можем да ги направим сами, без помощта на политическите сили.
Ще създадем условия за честни избори, но могат ли да бъдат честни, когато в рамките на няколко дни някои политически сили хранят със скандали? Ние обещахме, че ще успокоим обществото и хората се прибраха от улиците, но не простиха, не забравиха, а само дадоха шанс на политическата класа. От нея те очакваха решения, а не скандали. Българската демокрация боледува. Политическите сили са склонни да генерират скандали, а не проекти за излизане от кризата. Аз лично не приемам този подход за конструктивен.
В една демократична държава институциите не воюват помежду си, а дават съвместни решения. Макар и независими една от друга, съдебната и изпълнителната власт предлагат решения на проблеми и не крият проблемите от обществото. Държим да идентифицираме - къде се къса документалната връзка и контролът върху приложението на СРС-тата.
Нееднократно заявих своята подкрепа за работата на Сотир Цацаров. Там, където някои искат да виждат скандал, аз виждам работеща демокрация, амбиция за спазване на закона.
МВР направи това, което помолих, и предложи конкретни промени в наредбите и в процедурата. Тези предложения бяха дадени за становище на прокуратурата и благодарение на нашето взаимодействие смятам, че можем да изчистим лицето на МВР от всякакви подозрения и сме в състояние да уверим нацията, че тези процедури ще бъдат за в бъдеще демократични и в съответствие със закона.
Разследването на прокуратурата ще продължи по обективен начин. Препоръките на главния прокурор Сотир Цацаров ще бъдат взети под внимание.
Министърът на вътрешните работи изпраща ясно послание за прозрачност и откритост на МВР, защото това е институция, която ще продължи да бъде един от стълбовете на законите, на демокрацията, ще продължи ефикасно да брани сигурността на гражданите. Аз поех ангажимент да не допусна МВР да бъде пренесено в жертва на общата атмосфера, свързана с предизборния период. Независимо от генерираните скандали, сме на път да направим това.
На въпрос за тайния запис с участието на Бойко Борисов:
„Не очаквайте от мен да давам оценка на своя предшественик, защото тази оценка би означавала, че влизам в предизборната кампания с мнения, които могат да повлияят. В случая става дума за един запис. Не съм присъствал на този разговор, не зная дали е бил в този вид, ако става дума за запис без негово съгласие, смятам, че тук е по-големият проблем.
Всеки гражданин има право на това да не бъде подслушван. Този тип практики са недопустими. В конкретния случай жертва на подобни практики е станал бившият премиер."
Обществените личности да спрат с коментарите за незаконното подслушване
Петя Първанова, служебен министър на вътрешните работи
„МВР е един от стълбовете на държавността. В системата на вътрешните работи има над 50 000 достойни професионалисти, които работят всеки ден за защита на гражданите, техните права и обществения ред. Независимо от скандалите, продължават достойно да изпълняват своите ангажименти и задължения. Институцията работи с наслагващо темпо.
Обществените личности трябва да спрат с коментарите във връзка с незаконното подслушване. Има висящо наказателно производство и по силата на закона, прокуратурата има право да коментира този въпрос, ако прецени. Всичко останало вреди на имиджа на министерството.
Важна задача пред министерството е да осигури нормалното провеждане на изборите в съдействие с другите институции. От 25 април в МВР работи гореща телефонна линия за сигнали за нарушения. Работим с прокуратурата ежедневно и ще продължим със съвместната си дейност.”
По повод периодичните публични изявления на различни обществени личности, че бюджетът за подслушване е 100 млн. лв. Първанова уточни, че годишния бюджет на службата, която се занимава с прилагането на специални разузнавателни средства – СДОТО е около 20 млн. лева.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.