Глътка въздух за ваучерната система

Глътка въздух за ваучерната система

Глътка въздух за ваучерната система

Ваучерната система в България пое глътка въздух за 2016 година, след като парламентът одобри в края на годината увеличение на годишната квота за ваучери за храна от 240 на 260 млн. лв..

През 2015 г. лимитът от 240 млн. лева беше изчерпан предсрочно още в средата на октомври и 370 хил.служители в България останаха без ваучери в края на годината.

Ваучерите са освободени от данъци и осигуровки и затова са предпочитана социална придобивка към заплатата, която работодателите използват. Предвид ниските средни доходи на работещите, социалните партньори поискаха от държавата  ревизиране на лимита и увеличаване на квотата за 2016 г. на 280-300 млн.лв., предложение, подкрепено и в пленарна зала от повечето парламентарно представени партии.

От Асоциацията на операторите на ваучери за храна коментират, че увеличението на годишния лимит е положителна стъпка от страна на държавата и доказва социална ангажираност и разбиране на ползите от системата ваучери за храна.

Ваучерната система е доказано ефикасен инструмент, който води до нарастване на доходите и покупателната способност на домакинствата. В икономиката постъпват свежи пари, повишават се приходите от ДДС в държавния бюджет и намалява негативният ефект на сивата икономика у нас, тъй като ваучерите са използват изцяло в светлия сектор.

Погледнато в световен мащаб, от 42 страни само в България ваучерите за храна са ограничени от държавата с лимит, така наречената годишна квота. За отпадане на това пазарно ограничение се застъпиха синдикалните и работодателските организации, както и водещи икономисти, като един от аргументите в тази посока е фактът, че ваучерите за храна се финансират от работодателите, а не от държавата.

От Асоциацията на операторите на ваучери за храна уверяват, че ще продължат конструктивния диалог с  Министерство на финансите за гарантиране положителните посоки на развитие на системата ваучери за храна в България, в интерес на всички участници в системата.

 

 

 

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ