Говорител на ЕК: Технически България е в Шенген
Технически България и Румъния са в Шенген също като останалите държави от ЕС, които изрично не са пожелали друго. Това заяви на пресконференция Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.
Той направи това пояснение по повод влязлата от днес в действие система за контрол по външните граници на ЕС „Евросур”, от която България и Румъния са част и в която са представени в групата на шенгенските държави, предаде БТА.
Черконе поясни, че от чисто законова гледна точка България и Румъния са част от Шенген, с изключение на приложението на текстовете от междуправителственото споразумение, по чиято сила гражданите на двете държави биха могли да влизат в пространството, свободно от граничен контрол, без да бъдат подлагани на проверки.
Теоретично и от законова гледна точка двете държави са в Шенген, заяви Черконе, което предизвика реакция на недоумение сред кореспондентите в Брюксел. Всички държави в ЕС, от момента в който бъдат приети в Общността, биват възприемани като част от Шенген, поясни говорителят. За да бъдат приложени конкретните текстове за отпадането на граничните проверки, е необходимо единодушното решение на държавите в ЕС, засега то липсва, поясни Черконе.
Попитан дали това е послание към предстоящото в края на седмицата заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, говорителят заяви, че това няма нищо общо. „Да бъдем ясни - става дума за правни определения, а не за необходимото единодушно решение за отпадането на граничните проверки за българи и румънци”, допълни Черконе.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Digital age: Нов вид самосглобяваща се електроника и робот-паяк, спасител на хора
Технологии |Стою Стоев: Ако Андрей Гюров се кандидатира за президент, ПП е готова да застане зад него
Политика |Илон Мъск подготвя огромни инвестиции в републиканците преди междинните избори за Конгрес
Свят |Социалният министър: Минималната заплата ще расте, готвим и по-висок стимул за майките
България |Пекин заплашва САЩ с ответни мерки заради забраната за внос на китайски хуманоидни роботи
Технологии |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Детектив ветеран споделя какво трябва да направите, когато усетите, че някой ви лъже
Техники за успех |Саудитска Арабия се опитва да създаде международна коалиция за защита на корабоплаването в Червено море
Свят |На днешната дата, 30 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Времето: Слънчево и ветровито
България |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Цитат на деня
Цитат на деня |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
БългарияТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
Общество9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
ТехнологииЕлементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
МаркетингСтарите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
БългарияФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииADVERTORIAL
Vivacom надгражда развитието на своите лидери с нова обучителна концепция
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Коментари
Няма въведени кометари.