Данъчната ни система привлича румънски бизнесмени

Общество

Все повече румънски бизнесмени напират да регистрират фирма в България. Това се дължи най вече на данъчната ни система която е атрактивна за румънците. "България - данъчен рай, непосредствено до нас",  пише в заглавие един от големите румънският вестници -  "Куриерул национал".

В статията се отбелязва, че  плоският данък в България е само 10% - най-ниско ниво в държавите от ЕС, а социалните осигуровки възлизат общо на 20,5% от приходите, бюрокрацията е по-малка, а минималният капитал за създаване на фирма е само 1 евро.

Сред недостатъците, които сочи изданието са пътищата, фактурирането, което трябва  да е задължително на български език и ДДС от 20%, отбелязва "Куриерул национал".

Една от основните причини все повече румънски бизнесмени да желаят да регистрират фирма е фактът, че в Румъния е много трудно бизнесът да  си върне ДДС, в България това ставало много по-лесно.

Според много румънски бизнесмени, от началото на кризата румънската държава също е последвала почина на нашето правителство като е спряла да плаща задълженията си към бизнеса. Последствията, от собствен опит знам са - все повече фирми на път да фалират заради неполучени средства по изпълнени договори.

Румънските власти прекалено често променят данъчното законодателство, което също създава много затруднения на бизнеса и пречи да се правят средносрочни планове за развитие.

Тревожни са и данните, публикувани от европейската статистическа служба "Евростат", за нивото на инфлация в ЕС. Средно за съюза е 1,9%, докато в Румъния тя е била 4,2%, а в България – 2,4%.

По този показател северната ни съседка се нарежда на 2-ро място от страните в ЕС. На първо място е Унгария с 5,7% инфлация. Тройката се оформя от Гърция – 3,9%.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Как да намерите работа, която ви носи удовлетворение и щастие?
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Екстремните горещини в Италия се отразяват пагубно върху пазара на пармезан
25 безполезни, но много любопитни факти
Пореден рекорд: „Одисея“ на Нолан стана най-касовият филм със степен на възрастово ограничение
Слънчево и горещо в неделя, следобед се очакват гръмотевични бури
Кибератака доведе до спиране на малка електроцентрала на Острова
Мицотакис подготвя нов икономически пакет, предвиждащ по-ниски данъци и подкрепа за средната класа
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Ето как можем да подадем сигнал до Европейската прокуратура
Поевтиняване на горивата у нас, изплатени са близо 13 млн. евро компенсации
Кратка история на автомагистрала „Тракия”