Десетокласнички от Шумен грабнаха приза Chain Reaction

Десетокласнички от Шумен грабнаха приза Chain Reaction

Десетокласнички от Шумен грабнаха приза Chain Reaction

Отбор от 4 десетокласнички, възпитанички на ПМГ "Нанчо Попович" в Шумен спечели наградата на журито в първия по рода си у нас научен конкурс за ученици Chain Reaction. Резулатите от конкурса бяха обявени днес на официална церемония в Националния природонаучен музей в София.

Уникалната за България надпревара се организира от BASF, със съдействието на БАН, СУ Св. Климент Охридски, ХТМУ-София, Съюза на химиците в България и Съюза на учените в България. Конкурсът бе проведен в периода 7 октомври – 15 ноември. Право на участие в него имаха отбори от български училища с участници на възраст от 14 до 17 навършени години. Всички те трябваше да проектират и конструират собствен модел на забавна машина за верижна реакция, състояща се най-малко от 10 стъпки.

Машината, изобретена от екип „Science Girls”, в състав ученичките Екатерина Николова, Ина Маринова, Виктория Йорданова, Ферия Ремзи, Айдана Кулмаханова и техният ръководител, преподавателката Антоанета Николова от ПМГ „Нанчо Попович” бе определена за най-добра сред сериозна конкуренция.

В надпреварата участваха общо 17 отбора от 12 града, като 9 от тях успяха да изградят машина Chain Reaction, отговаряща на строгия регламент. Всеки отбор трябваше да планира и създаде своя забавна машина, задвижвана от поредица физични или химични реакции, а след това да запише на видео нейното функциониране. Проектите и техните създатели можете да разгледате тук.

До участие в конкурса бяха допуснати само експерименти, които съдържат най-малко десет отделни стъпки, като за една стъпка се приема пренасяне на енергия от едно действие към друго. Другите изисквания са машината да се задвижва с едно докосване и най-малко три от стъпките да са базирани на химични реакции. В допълнение организаторите изискваха машините да включват подръчни материали и предмети от всекидневието, домашно изработени предмети, материали за рециклиране като празни полиетиленови бутилки, консервени кутии, вестници и др., както и устройства, свързани с производството на „чиста енергия” (например фотоволтаични панели).

Победителите бяха определени от авторитетно професионално жури в състав проф. Христо Баларев, БАН, доц. Михай Христов, ХТМУ – София и доц. Лъчезар Христов, Факултет по химия и фармация към СУ Св. Климент Охридски.

Председателят на журито проф. Баларев поздрави участниците в надпреварата и сподели, че определянето на победителите е било много трудно заради високото качество на участващите експерименти и големите усилия на участниците. От своя страна доц. Михай Христов сподели впечатлението на журито от силното представяне на отборите от училища извън столицата.

От своя страна г-жа Валентина Диканска, управител на BASF България, благодари на участниците в конкурса и им пожела този старт да стане начало на една позитивна „верижна реакция”, която да ги превърне в бъдещи създатели на иновации. Според нея фактът, че отборът победител е в изцяло дамски състав демонстрира силното участие на българските жени във всички професионални сфери. „В централата на BASF изобщо не бяха учудени, че победителите са жени”, допълни с усмивка тя.

Другата голяма награда на конкурса Chain Reaction бе призът на публиката. Тя бе определена с гласуване на сайта на състезанието. В резултат от получените общо над 23 хил. любимци на публиката станаха учениците от отбора „Верижна Ентропия” от МГ "Гео Милев" – Плевен. Ръководител на отбора е г-жа Калинка Бенова, а негови членове са Борис Стефанов, Христиана Андреева, Кристиян Георгиев, Стефан Гаджалов, Ралица Димитрова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ