ДПС ще сезира Конституционния съд за отмяната на мораториума за земята
Парламентарната група на ДПС е подготвила искане за сезиране на Конституционния съд за отмяна на Мораториума за купуване на земеделска земя от чужденци.
„ПГ на ДПС вече изпълни политическият си ангажимент да се обърне с искане към Конституционния съд за отмяна на Мораториума за купуване на земеделска земя от чужденци. Имаме категорична позиция, че това решение на НС противоречи на Договора за присъединяване към ЕС и на основния закон. Събрани са подписите на цялата парламентарна група - 36. Ще предоставим искането за подписи и в групата на Коалиция за България. Ще изчакаме до утре политическото решение на ПГ на Коалиция за България”, заяви лидерът на ДПС Лютви Местан.
„Смятаме за безпредметно да се обърнем към депутатите от „Атака”, както и към ПГ на ГЕРБ, предвид това, че освен вносителите на това решение, другата група, която гласува абсолютно монолитно, е ПГ на ГЕРБ. Впоследствие от Брюксел чухме намеци за ревизия на тази позиция. Получихме обяснение, че са гласували в състояние на всеобща лудост.”, заяви Местан.
„Надявам се достатъчен брой народни представители да излязат от това особено емоционално състояние”, каза той, цитиран от „Фокус”. Лидерът на ДПС уточни, че ако някои депутати от ГЕРБ искат да подпишат искането, това може да се случи. „Лупингите в позициите на ГЕРБ не са от вчера. Дори очаквам да се окаже, че те са твърдо срещу мораториума”, коментира той.
„Ако продължаваме да стоим сами и да се оказваме единствената евроатлантическа партия в това Народно събрание, ще бъдем принудени да отправим искане към институциите, които могат да сезират Конституционния съд. Ще се обърнем към тримата големи от съдебната власт, а преди това - към почитаемия президент Росен Плевнелиев.”, обясни Местан.
Миналата седмица депутатите приеха предложението на "Атака" за мораториум върху продажбата на земя на чужденци до 2020 г. Със 171 гласа "за" на депутати от БСП, ГЕРБ и "Атака” парламентът възложи на Министерския съвет да предприеме необходимите действия и актове за удължаването на забраната до 2020 г.
От ЕК разкритикуваха остро решението на парламента. „На България беше даден преходен период, в който да се подготви за пълното отваряне на пазара на земеделски земи за чужденци. Този период изтича на 1 януари 2014 г. и присъединителния договор с България не предвижда никаква възможност за удължаването му. Затова очакваме България да отвори пазара си, в съответствие със задълженията, поети в договора”, заяви говорителката по въпросите на вътрешния пазар Шантал Хюс и предупреди, че, ако това не стане ще бъде задействана наказателна процедура зрещу страната ни.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.