Реакциите "за" и "против" десятъка върху лихвите

Реакциите за и против десятъка върху лихвите

Новият вид данък от 10% върху лихвите от депозитите на гражданите, заложен в проектозакона за бюджета догодина от правителството породи бурни реакции сред населението, медиите, политиците и икономистите. Оформилото се сред хората мнение е, че това би означавало втори данък върху вече обложени доходи, тъй като според повечето от тях голяма част от влоговете са спестявания от вече обложени трудови възнаграждения. Според правителството и най-вече авторът на идеята финансовият министър Симеон Дянков, облагането ще осигури около 120 млн. лв. допълнителни приходи в бюджета, с които могат да се плащат увеличения на пенсиите например.

Ето и още аргументи "за" и "против" бъдещия нов данък, от публичния обществено-политически дебат, който тече от вчера насам:

Симеон Дянков:„България остана единствената държава в ЕС, която не облага тези лихви. Целта не е да се съберат повече приходи в хазната, а да се премахне единственото изключение в данъчната система, което позволява да има необлагаеми доходи. Не е честно човек, който работи на минимална заплата, да плаща данък, а някой, който има голям капиталов доход и си го държи в банка, да не е обложен.“

БНБ: „Това решение е елемент от данъчната политика и засяга преди всичко данъчната тежест на гражданите и последващите от това стимули за натрупване на спестявания, като източник на финансиране на инвестициите в икономиката, и следва да се обсъжда от тази гледна точка. Настоятелно се обръщаме към всички участници в започналите вече публични дебати да не се спекулира с възможното влияние на тази потенциална фискална мярка върху стабилността на банковата система. БНБ не очаква обявеното облагане с 10% на доходите от лихви по депозитите на гражданите да повлияе директно на показателите на българските банки и на стабилността на системата като цяло. От гледна точка на баланса между сигурност и доходност банковите депозити нямат алтернатива като най-добра форма за спестяванията награжданите у нас."

Цветелина Бориславова, банкер и предприемач: " Аз съм доста изненадана, че се взе това решение. То вероятно има някаква логика, но само в краткосрочен план. В дългосрочен аспект не е добро решение. Вероятно за ГЕРБ има икономическа логика. Бюджетът ще бъде запълнен с една определена сума, която за тях е предвидима. Това е гарантирана сума. От друга страна, това ще окаже не особено дългосрочно благоприятно влияние за икономиката и на доверието на хората. Ясно е, че държавата търси как да събере повече средства, за да може да ги преразпредели в посоките, които са важни. Но трябва да се обсъди в много аспекти, да се знае. Всички трябва да знаят къде ще се използват тези средства. И хората да са спокойни. Не смятам, че би се отразило на банковата система. Не смятам и че ще вдигне и лихвите по кредитите. (БНР)

КНСБ: „По-добър вариант е да се търсят допълнителни приходи в хазната не от облагане на спестяванията на хората, а от въвеждането на данък върху финансовите транзакции, който беше възприет от 11 европейски държави. Мярката трябва да бъде обсъдена допълнително, за да се вземе решение дали изобщо да се въвежда, а ако се въведе – да се прилага спрямо кои спестители ще се прилага.“

Георги Ангелов (Отворено общество): „С тези 10% данък върху банковите лихви реално облагаме инфлацията, защото няма такова нещо като печалба от лихви. Лихвата общо взето покрива инфлацията, която изяжда стойността на парите, т.е. реална печалба няма. Всъщност какво облагаме - облагаме инфлацията с този данък. Има причина, поради която в бедните страни се стимулира спестяването и натрупването на вътрешен ресурс и причината е, че имаме нужда от този ресурс, за да постигаме икономически растеж и да настигаме богатите страни. Защото богатите вече са натрупали ресурс и могат да си позволят това богатство, което го имат, да изяждат част от него. Но ние го нямаме това богатство. Ние тепърва искаме да стимулираме инвестициите. За това има два начина - или привличаме чужди инвестиции, което обаче не се случва в момента, или трупаме собствени финансови ресурси, с които да стимулираме икономическия растеж. Няма причина да отрязваме двата клона едновременно.“ (БНТ)

Калоян Стайков (Институт за пазарна икономика): „Идеята не е добра поради няколко причини. Преди всичко мярката ще обезкуражи спестовността на населението и ще доведе до отлив на депозити в банките. Липсата на ръст при депозитите отново ще създаде ситуация, при която банките се конкурират при предлагането им, ще се повишат и лихвите по кредитите и така ще се задвижи един негативен цикъл от ефекти. Във всички случаи досега се стимулираше спестовността, а сега се налага наказание за хората, които депозират парите си, при условие, че държавата има нужда от тях.Хората, които имат по-високи депозити със сигурност ще намерят алтернативен вариант за спестяванията си. С предложението за налог от 10 на сто на практика лихвата по депозитите се орязва наполовина. Възможността голяма част от населението да пренасочи спестяванията си към банки зад граница е напълно реална. Разбира се, има и други варианти за инвестиции на спестяванията.“(investor.bg).

Камен Колев (БСК): „Бюджетът трябва да се върже с още 120 млн. лв. и заради това се появи идеята за данък върху лихвите по депозитите. Тя няма да накара хората да изтеглят парите си, но ще промени политиката на банките за постепенно намаляване на лихвите по депозитните, а оттам и на лихвите по кредитите. Най-доброто решение обаче е разходната част да не се раздува, а да се потърси друго решение да се попълни дупката в бюджета. Правилната стъпка е по-добро управление на държавните активи, а не поставяне на данък върху депозитните лихви.“

Сергей Станишев: „Правителството става фактор на риск за хората и бизнеса. 70 на сто от влоговете в България са до 1000 лв. Това е малко повече от една средна заплата. Това са спестяванията и това ще облагат! Тези пари ще облагат, доходите от тях. Облагането на доходите от депозити на хората, които са спестени за крайни нужди и са бели пари за черни дни, е пълно безобразие. Ако господин Дянков е последователен в своите действия, добре, тогава да освободи, както облага спестяванията, да освободи от данък ипотечните и потребителските кредити, защото те се облагат.“

Иван Костов, ДСБ: "Не намирам икономическа логика за въвеждането на данъка върху лихвите на депозитите. Първо, защото това противоречи на политическата логика и предизборните обещания на ГЕРБ. Второ, защото в България инфлацията е сравнително висока. Доходът от лихвата не се превръща в чист нетен доход, а една част от него компенсира високата инфлация. .... 90 процента от депозитите са до 1000 лева. Става въпрос за облагане на пари на 90 процента от вложителите, които са си запазили "бели пари за черни дни". Това ще бъде нов удар върху хората. 175 милиона лева доход на домакинствата и фирмите ще се отнеме. Това ще намали потребителското търсене, ще ограничи възможностите им. Става въпрос за повторно облагане на доходи, които вече са обложени. Тези пари не са инвестиционни пари в смисъла, в който очаква Менда Стоянова." (БНР)

Румен Овчаров(БСП): „Не бива да се спекулира с тази тема. Все пак нека не забравяме, че този данък е само 10%, и то върху доходите, а не върху влоговете, някой да не би да е останал с подобно впечатление. Така че не мисля, че има сериозна опасност за банковата система. Друг е въпросът, че това вече е една окончателна диагноза за начина, по който България се управлява от това правителтво. Новият налог може да се разглежда до известна степен и като реализация на идеята, която ние вече заявихме като лява политическа сила, за облагане на доходите на богатите в България, но ние съвсем не сме имали предвид точно това. Примерно би могло да се разсъждава - дайте да обложим доходите на тези 35 000 влога, които са на стойност над 100 000 лева, или примерно 8,5 милиона от доходите в България са под 1000 лева, дайте тях да ги оставим без облагане, да обложим само по-високите доходи. За съжаление Дянков не подхожда по този начин, той просто събира пари. И на фона на информацията, че 60% от домакинствата в България изпитват затруднения, при това информация след изследване на НЦИОМ, нали, който е държавна институция, изпитват затруднения при плащане на текущите си разходи, да отнемеш и допълнителните доходи, колкото и да са минимални те, от лихви, за мен е, как да кажа, абсолютно неразбираемо."

Петър Димитров (БСП): „Всички така наречени увеличения ще бъдат взети от хората – от ДДС, от данъка върху доходите на физическите лица и сега се сетиха за още един източник, за депозитите. Така че най-напред ще ни го вземат в двукратен или трикратен размер и след това ще дадат малко пари, за да си купят благоразположение на българите за изборите – това е простата истина. Търсят се източници на пари, тъй като тези пари ги няма. Ако тези пари ги имаше, вие разбирате, че щяха да ги дадат тази година, а нямаше да го отлагат за първи април догодина. В условията на криза това е нездравословна мярка, ако не заради друго, то поради причината, че ще се намалят депозитите в банките. Тоест допълнително ще влошим състоянието на икономиката. Това е главният резултат, който можем да очакваме за икономиката."

Хасан Адемов (ДПС): „Дали трябва да се облагат спестявания? Ако това са доходи от труд, те веднъж са обложени с данък и как така за един и същ финансов ресурс ще се предлага два пъти данъчно облагане. Това е първият въпрос. Вторият въпрос е дали българските граждани са в състояние да понесат в условията на криза такъв един данък, който е крайно непопулярен."

Движение България на гражданите: „Кого ще обложим с 10% -ния данък върху лихвите? Не богатите, чиито депозити са в милиони. Те са финансово грамотни и бързо ще вземат изгодни за тях решения. Над 70 % от депозитите всъщност са под 1000 лева. Това са "белите пари за черните дни" на хората. Този акт на управляващите няма как да не доведе до психоза и масово изтегляне на спестяванията от банките. Със сигурност данъкът, който вероятно ще се удържа и внася от банките, ще увеличи техните разходи, а това, ще трябва да се поеме от крайния клиент. Абсурден е аргументът, че бедните плащат данък върху минималната работна заплата, а богатите не плащат данък върху доходите си от лихви. Тези лихви са всъщност от обложен вече доход. А ако не е обложен доходът, финансовият министър да каже защо.Според нас новият данък ще съществува само седмица, както беше и предложението за диференцираната минимална работна заплата.“ ("Дарик")

 Мартин Димитров (СДС): „Облагането на лихвите по депозитите на гражданите най-вероятно ще доведе до поскъпване на кредитите.“


Менда Стоянова (ГЕРБ, Председател на бюджетната комисия): „Лихвите по депозитите трябва да се облагат! Новият налог от 10% няма да накара хората да изтеглят влоговете си от банките. Не смятам, че ефектът ще бъде „буркан-банк”, защото сигурността, която банките дават на парите, няма къде другаде да се получи. Не смятам, че хората, които имат малки депозити ще усетят кой знае каква данъчна тежест”, каза Стоянова. Тя даде за пример депозит от 1000 лв., за който данъкът на година ще бъде от 4 лв. „Категорично няма двойно облагане, защото хората са платили данък върху доходите, които те са депозирали като главница в банката, а лихвата, която те получават е допълнителен доход, който ще бъде обект на облагане.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ