Един лекарски екип обслужва 24 села в Кула

 Един лекарски екип обслужва 24 села в Кула

Един лекарски екип обслужва 24 села в Кула

Кметът на град Кула, област Видин - Владимир Владимиров е лекар по професия. Затова, тревогите му за състоянието на здравеопазването в региона, където има обезлюдяване, но все още живеят хора, нуждаещи се от основни медицински грижи, са по-силни от тези на всеки друг негов колега, начело на местна власт. Особено засегнати от недостига на адекватно и навременно здравно обслужване са бедните възрастни хора по селата.  Разговорът с кмета на Кула, Владимир Владимиров беше проведен в рамките на инициативата за осигуряване на аптечки с медикаменти и материали за първа помощ на хората в селата от Видинския край - "Домашна аптечка".

- Г-н Владимиров, Кула е град, но как стои въпросът със здравеопазването в селата около него?

- Здравеопазването в общината през последните години загуби много. По професия съм хуманен лекар и ме боли. През 2009 г. беше закрита общинската болница в Кула. Тя не можа да устои на изискванията за финансиране на Здравната каса, защото населението тук намаля драстично. Районът, който обслужваше болницата като територия е голям, но като население се сви двойно. Болницата обслужваше 3 съседни общини, но така или иначе останахме без болница. Със закриването на стационара, всички лекари заминаха да работят на други места. Това доведе след 1 година до закриването и на медицинския център в град Кула. След като той вече не работи, община Кула на практика се обслужва само от трима общопрактикуващи лекари.

Има една клинична лаборатория, която успяхме да запазим и един филиал за спешна помощ, който е базиран в града. Но този филиал разполага само с един екип. Този лекарски екип обслужва същото неселение и територия, каквито бяха обслужвани от някогашната общинска болница.

Бел. ред.: По данни на ГРАО от март 2015 г. в град Кула живеят по настоящ адрес 3134 души. Селата в община Кула са 8 – Големаново, Извор махала, Коста Перчево, Полетковци, Старопатица, Тополовец, Цар-Петрово и Чичил. С тях населението на общината е 4454 души.

- Какъв е достъпът на хората до здравно обслужване, могат ли всички да разчитат навреме да дойде линейка например?

- Имаме една голяма територия със сравнително малко и разпокъсано население. Единственият ни медицински екип обслужва Кула и всички села, които са около Кула, Бойница и всички села, които са около Бойница. Грамада и всички села, около Грамада. Това са 24 села плюс 3 общински центъра. Селцата са останали с по 50 -100, до 150 жители. Има села, в които няма нито един човек в работоспособна възраст. Всички са пенсионери. Тези хора са трудно подвижни. Не пътуват често. Достъпът им до здравно обслужване е много ограничен и затруднен. 

Медицинският ни център има две линейки, но екипът ни е един, който обслужва. Зимата тук по принцип е снеговита. Образуват се навявания. Бавен е и труден достъпът до много села. Случва се, докато се отиде на повикване до село, да кажем, Подгоре, което е на 35 км от Кула, докато се вземе от там болния и се транспортира до болницата, която е във Видин, екипът с линейката да се върне в Кула след 3-4 часа. В това време не може да се поеме друг пациент. Тогава се реагира със съседните болнични филиали, но така или иначе има слабост на здравното обслужване.

Много бих се радвал ако се осъществят намеренията на министър Петър Москов в някои филиали да бъдат изградени помощни еднодневни стационари с до десетина легла. Така ще може тук да се поставят за наблюдение болни, които са неясни, или по-леки случаи. Това ако стане, ще бъде много добре за хората.

- Какво се случва, ако някой от възрастните хора на село се пореже или претърпи инцидент, при който има нужда от незабавна грижа?

- При едно порязване, или ако са се ударили с брадвата, или с чук по пръста, хората на село не могат да изтичат за материали до аптеката, защото аптека няма. Лекари минават по селата през ден. Кметските наместници и кметовете се принуждават да събират от пациентите, живеещи на село, рецептите за лекарства, които са им издадени, да идват в града и да им купуват необходимото.

Възрастните хора над 70 години са на километри от медицинския център, от аптеките в Кула. При една зима, с малките си пенсии те са свикнали да се запасират от града с основни хранителни продукти като брашно, захар, олио, но трудно някой се подсигурява със спирт, йод, за да се погрижи за раната, бинт. Когато стане злополука, хората рискуват със старите методи – промиват с ракия, връзват с ленена кърпа, използват народна медицина.

Трябва да имат спешния набор от лекарства и консумативи. Превързочни материали, най-обикновени дезинфектанти за обработка на рани от изгорено, премръзнало. Лекарства за висока температура, гърлобол, зъбобол – това са неща, които са от първа необходимост и се продават. Хубаво е хората да ги имат в една аптечка вкъщи, да им стоят под ръка.

Инициативата "Домашна аптечка" набира средства от всички, желаещи да я подкрепят, за закупуването на над 3500 аптечки с медицински материали за първа помощ, които да се дарят на социално слаби лица, самотно живеещи възрастни хора и многодетни семейства от селата на област Видин, където няма действащи аптеки. Сп. "Мениджър" и "Мениджър Нюз" са медийни партньори на проекта. Всеки, който се чувства съпричастен към каузата на кампанията, може да направи дарение на следната:

Банкова сметка за набиране на средства за кампанията „Домашна аптечка" в подкрепа на хората от област Видин:

ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА

Титуляр КАРИТАС БЪЛГАРИЯ

IBAN BG25FINV915012BGN0HENE

Основание: Дарителска кампания „Домашна аптечка

 

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ