Един следобед с Мениджър, или кога бизнесът сяда на една маса със студенти

Един следобед с Мениджър, или кога бизнесът сяда на една маса със студенти

Десетки студенти с интереси в областта на икономиката и предприемачеството, любопитни да научат повече за добрите примери и практики в българския бизнес оживиха столичното заведение "Net Cafe" в Студентски град. Те откликнаха на поканата на сп. "Мениджър" да поговорят в неформална обстановка с едно от лицата от кориците на сп. "Мениджър" - председателят на съвета на директорите и основател на небанково-финансовата група „Елана“, Камен Колчев.

Всъщност така поставяме началото на нова наша инициатива под мотото "Един следобед с Мениджър". "С нея ще се стремим да създадем полезна за студентите традиция като каним представителите на бизнеса от нашите корици на среща с младите хора. Бихме искали списанието да бъде просредник между тях и това, което се случва в икономиката“, обясни в началото на събитието редакционният директор на сп. „Мениджър“, Максим Майер.

Разговорът на Камен Колчев със студентите продължи повече от час. Бъдещите бизнес лидери на България показаха отличен рефлекс и добра теоретична подготовка като задаваха конкретни, актуални въпроси от областта на финансите и икономиката. Те потърсиха мнението на Камен Колчев за конкуренцията, за умението да се работи със законодателството в България, за принципите му когато избира кои акции да закупи. Обсъдени бяха липсата на ликвидност на българските пазари, търговията с експертни системи и инвестициите в хедж фондове.

На въпроса как постига успех в България, Камен Колчев отговори "Да, средата е трудна, но защо си мислите, че в една Франция например тя е по-лесна? Там законодателството е много по-усложнено. В никакъв случай не искам да защитавам нашата бюрокрация, но в бизнеса оправданията не вървят. Там или действаш, или си аут. По отношение на законодателството – хайде да го променим!".

Той разказа, че е основал „Елана“ с трима свои приятели, състуденти в университета през 1990 г. Година по-късно, когато бизнесът, съставен от три различни вида дейност потръгнал, се отделил.

"Ако ви кажа, че съм знаел къде ще бъде "Елана" сега, ще ви излъжа. Никой не знаеше какво ще се случи“, каза Камен Колчев. "Вие сте малки и не знаете – преходът в България беше изключително странен и тежък. Откъдето и да тръгнеш, не знаеш къде ще стигнеш. Често се шегувам, че за 1 година от него трябва да ни се дадат по 2 за пенсия", смята той.

Според него разковничето за успех е да работиш стъпка по стъпка и да го правиш честно и правилно. В момента средата за правене на бизнес е много по-стабилна и предвидима, смята Колчев. Може да се прогнозира за 5 години напред. А това, което се е случило като инвестиционен бум в България през 2005-2007 г. повече няма да го видим, коментира още той. Вероятно в следващите 20 години ще се случи преход към нов световен ред. За Гърция идното десетилетие ще е тежко и дълговата криза в страната може да донесе ползи за България, освен вреди, разясни Колчев.

По време на срещата студентите разбраха още какво неговото мнение за теорията, че пазарите имат къса памет, за това какво би се случило, ако Българската фондова борса се свърже с друга, голяма европейска борса и за страстта му към планинарството още от времето на студентските години, която стига до там, че успява да изкачи дори световният първенец връх Еверест.

"От всичко казано се убедих, че големите идеи се раждат от приятели студенти и университетът е важен не защото е място, където се преподават икономически теории като тази на Маркс например, а защото в него младите се срещат с други като тях, с които след това ще заживеят и работят“, каза минути след срещата Кремена Йорданова, втори курс Финанси в УНСС.

"Това беше пример, че ако човек е тръгнал от нищото, има реална възможност да успее", коментира нейният колега Алекс Петков, който също е втори курс и учи Икономика и бизнес в УНСС.

Очаквайте информация за следващите срещи на лицата от кориците на сп. „Мениджър“ със студенти, които предстои да организираме.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ