Една трета от парите на българина отива за храна

Една трета от парите на българина отива за храна

Една трета от парите си средностатистическият българин дава за храна, показа национално статистическо проучване. 35% от приходите ни са за насъщния – най-голямото перо в семейния бюджет. Следват сметките за отопление и битови нужди – 14,4 процента, за транспорт – 6 на сто, за лекарства и медицински услуги – 5,7% и за данъци – 5,3 процента. Едва след тях се нареждат сумите, които отделяме за отдих и развлечение – 4% от парите ни, за алкохол и цигари – 4,5%, за облекло – 3 на сто и за обзавеждане и ремонт – 2,8 процента. Общо около 84% от доходите на българските домакинства се използват за покриването на базови потребителски нужди.

В конкретни суми статистиката изглежда така: ако през изминалата 2011 година сме получавали средно 3 672 лева, за храна сме дали 1 265 от тях, за отопление и битови нужди в дома – около 500 лв, за здравето си и за транспорта – по 200 лв, а за алкохол и цигари – близо 155 лв.

Картината у нас е много различна от тази в Европа. В ЕС около една четвърт от семейния доход отива за покупка на жилище, наеми или ипотека, като Дания отчита най-висок показател със средно 30 на сто, следвана от Финландия, Швеция и Чехия с по 27 на сто и Кипър с 18%. Класацията се завършва от Малта с 12 на сто от доходите, дадени за жилище, показа проучването на „Евростат”, което не включва България.

Почти навсякъде обаче за храна се харчи много по-малко – 9% от общите пари на домакинствата във Великобритания и Люксембург, 11% - в Германия и 18% в Латвия. Най-близо до нас е Румъния с 29 на сто.

За дрехи и обувки най-малко се харчи в Унгария и Литва – 3% от доходите, а най-много – в Италия и Люксембург – 7,7%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ