ЕК: България трябва да задълбочи реформите

ЕК: България трябва да задълбочи реформите

Еврокомисията прие доклад за напредъка по механизма за сътрудничество и проверка (МСП). Докладът обхваща петгодишен период от присъединяването на България към ЕС през 2007 г. досега и представя оценката на Комисията за напредъка, постигнат от България през този период в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и борбата с организираната престъпност. Основното заключение в него е, че за да се постигне необратимост на процеса, е необходимо по-задълбочено провеждане на реформите.

„България измина дълъг път от своето присъединяване досега“, заяви председателят на ЕК Жозе Мануел  Барозу. „Законите са налице, сега е важно да бъде гарантирано тяхното прилагане. България е постигнала относителен напредък и може да постигне целите, поставени в рамките на МСП, но трябва да покаже по-голяма ангажираност с реформите и да положи по-ефективни обединени усилия отколкото в миналото. Все още трябва да бъдат демонстрирани убедителни резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност, за да се разсее безпокойството на българските граждани и на европейските партньори на България“, заключи Барозу.

В доклада се посочва, че през тези пет години е постигнат напредък, но и че все още реформата не е устойчива и необратима. Напредък е постигнат с приемането на основната законодателна рамка и създаването на важни нови институции. В този контекст тя създаде независим съдебен инспекторат и специализирани структури на равнище полиция и разследване, за да се справи с организираната престъпност. Беше подобрено законодателството за отнемане на незаконно придобито имущество и беше създаден орган, следящ за конфликти на интереси.

В доклада се препоръчва в бъдеще България да съсредоточи усилията си за запълване на оставащите пропуски в правната и институционалната рамка и да концентрира вниманието си върху прилагането на неотдавна приетото законодателство. Все още се наблюдават слабости, касаещи по-специално етиката в съдебната система, свързани с последователността на дисциплинарната практика във връзка с прозрачността и обективността на назначенията, атестирането и повишенията в съдебната система. По отношение на борбата с корупцията координацията между различните органи все още е недостатъчна и реформите се нуждаят от по-голяма насоченост и ангажираност за постигане на резултати. В борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност все още трябва да бъдат постигнати убедителни резултати.

Слабостите в съдебната реформа и в борбата с корупцията пораждат сериозна загриженост сред по-голяма част от българските граждани. Проучване на Флаш Евробарометър, проведено от Комисията през май, сочи, че 78% от българските граждани биха желали Комисията да продължи да подкрепя реформата в България, докато бъдат постигнати стандарти, подобни на тези в другите държави членки.

Какви са следващите стъпки?

Комисията смята, че в бъдеще България трябва да съсредоточи усилията си върху изпълнението и да демонстрира убедителни постижения във всички области. Комисията ще изготви своята следваща пълна оценка в края на 2013 г., за да даде достатъчно време за постигане на убедителни резултати. Дотогава Комисията ще следи редовно и отблизо постигнатия напредък, като организира редовни посещения в България и провежда чест диалог с българските органи и с други държави членки.

За да продължи напредъкът, Комисията приканва България да предприеме действия в редица области и да изработи подробни препоръки за тази цел. Тези препоръки засягат аспекти, свързани с реформата на съдебната система, независимостта, отчетността и етиката на съдебната власт, ефикасността на съдебния процес и борбата с организираната престъпност и корупцията.

Какви са шестте индикативни показателя, определени за България?

В рамките на механизма за сътрудничество и проверка за България бяха зададени следните показатели:

1. Приемане на изменения в Конституцията, с които да бъде премахната всякаква двусмисленост по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система.

2. Осигуряване на по-прозрачен и ефикасен съдебен процес посредством приемането и прилагането на нов Закон за съдебната власт и нов Граждански процесуален кодекс. Докладване за ефекта от тези нови закони и от Наказателнопроцесуалния кодекс и Административнопроцесуалния кодекс, и по-специално върху досъдебната фаза на наказателното производство.

3. Продължаване на реформата на съдебната власт с цел подобряване на професионализма, отчетността и ефикасността. Оценяване на ефекта от тази реформа и публикуване на резултатите всяка година.

4. Провеждане на професионални и безпристрастни разследвания по обвинения в корупция на високо равнище и докладване за тях. Докладване за вътрешни проверки на публичните институции и за публикуването на данни за имуществото на високопоставени държавни длъжностни лица.

5. Предприемане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията, и по-специално на границите и на равнище местно управление.

6. Прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, която се съсредоточава върху тежките престъпления, изпирането на пари, както и върху систематичното конфискуване на имуществото на престъпниците. Докладване за новите и текущите разследвания, обвинителни актове и осъдителни присъди в тези области.

Целият доклад можете да прочетете тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ