ЕК определи качеството на въздуха в България като много лошо

ЕК определи качеството на въздуха в България като много лошо

ЕК определи качеството на въздуха в България като много лошо

Качеството на атмосферния въздух е влошено в много държави членки на ЕС, въпреки задължението на правителствата да гарантират добро качество на въздуха за гражданите. Положението е толкова сериозно, че Комисията понастоящем предприема действия срещу 17 държави, в които последователно е отчитано лошо качество на въздуха.

Днес, като част от нов подход към проблема, България, Латвия и Словения са призовани незабавно да се заемат с този продължаващ проблем, който всяка година взема повече жертви, отколкото пътнотранспортните произшествия, съобщиха от ЕК.

Проблемът касае миниатюрните частици, известни като ФПЧ10, които могат да причинят дихателни проблеми, рак на белите дробове и преждевременна смърт. Лошото качество на въздуха представлява пряка заплаха за гражданите, изложени на замърсяване от фини прахови частици (ФПЧ10), и се причинява от пътното движение, промишлената дейност и отоплението на сградите. Според последните изследвания мнозинството (56 %) от европейците смятат, че качеството на въздуха се е влошило през последните 10 години.

В миналото Комисията успешно е предявявала искове пред Съда срещу Италия, Португалия, Словения и Швеция поради неизпълнението от тяхна страна на задължението за гарантиране на добро качество на въздуха за гражданите. Приетите решения на Съда обаче се отнасяха само до неспазването на пределно допустимите стойности за качеството на въздуха в миналото, което не предоставя особен стимул за държавите членки да предприемат действия срещу превишаването им в бъдеще.

Поради това беше възприет нов подход, с който се разширява обхватът на съдебните производства. Целта понастоящем е да се насърчат държавите членки с продължаващи проблеми, свързани с качеството на въздуха, да предприемат предвидливи, бързи и ефективни действия, за да намалят до минимум периода на неспазване на решенията на ЕС. Комисията е особено разтревожена от случаите, когато това неспазване продължава повече от 5 години и все още не е разрешено. Съгласно законодателството на ЕС държавите членки са длъжни да предприемат всички необходими мерки за подобряване на качеството на въздуха и да направят тази информация достъпна под формата на планове за качеството на въздуха. Неизпълнението на това задължение ще доведе до образуването на съдебно производство.

Държавите членки, превишаващи нормите за ФПЧ10, са Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Франция, Чешката република и Швеция.

Днешните действия — технически погледнато под формата на допълнителни официални уведомителни писма — срещу България, Латвия и Словения, са в съответствие с подобни мерки, предприети срещу Белгия през ноември 2012 г., и с бъдещите производства срещу всички останали държави членки, в които се наблюдават системно високи равнища на ФПЧ10 в атмосферния въздух.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ