"Етиката" отпада от комисията на Сидеров

Етиката отпада от комисията на Сидеров

БСП и ДПС подготвят промяна в правилника за работа на Народното събрание, с която да редактират името на парламентарната комисия, оглавявана от лидера на "Атака" Волен Сидеров - за парламентарната етика и борба с корупцията. Редакцията предвижда етиката да бъде "пренасочена" към комисията по вероизповедания, която все още не е сформирана и няма председател. Намеренията на БСП и ДПС са постът да бъде предложен на ГЕРБ.

Решението за промяната бе обявено от депутата Янаки Стоилов от БСП, който обясни, че още днес то ще бъде внесено като предложение за гласуване.

Депутатите отложиха днес избирането на състава на комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите. Стоилов обясни, че предстои разделяне на комисията.

"Съобразяваме се с част от повдигнатите въпроси в обществото и затова смятаме едната комисия да бъде по правата на човека и жалбите на гражданите, а отделно да има комисия по вероизповеданията и парламентарна етика", посочи той. 

Публични критики към избора на Сидеров за шеф точно на комисията, която се занимава и с етичните ценности бяха отправени непосредствено след обявяването на състава и председателя й. Още тогава лидерът на ДПС Лютви Местан излезе с идеята, че в отговор на общественото недоволство "етиката" просто може да бъде "махната" от името на комисията.

Лидерът на Атака Волен Сидеров не трябва да бъде председател на комисията по корупция и парламентарна етика, коментира пред БНР евродепутатът Ивайло Калфин.

"Аз не бих ги обвинил, че влизат в парламента и се регистрират, както някои ги обвиняват, но не виждам по какъв начин председателят на Атака може да бъде председател на парламентарна комисия, въпреки аргументите, че тя обикновено се дава на представител на опозицията. Това нещо е неразбираемо!" заяви Калфин.

Намерението комисията да бъде разделена на две части няма да промени нещо съществено, смята евродепутатът. "Ако цената на това е кворумът, според мен би трябвало партиите да се замислят малко по-дългосрочно за своето съществуване поне за следващите месеци. Ако политическите планове на БСП и на ДПС са свързани с това дали Волен Сидеров ще влезе в парламента – това според мен не е добра стратегия", заяви Калфин.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ