За 10 години BG правителствата изхарчили 10 млрд. лв. допълнително

 За 10 години BG правителствата изхарчили 10 млрд. лв. допълнително

За 10 години BG правителствата изхарчили 10 млрд. лв. допълнително

Независимо дали икономиката расте или се свива, дали в хазната постъпват неочаквани приходи, или постъпленията се сриват, българските правителства всяка година харчат над предвидените в бюджета разходи. Това е основният извод в доклад на Института за пазарна икономика. Той обхваща последните 10 години – от 2000 до 2010 г. и изследва допълнителните разходи на българските правителства.

За този период управляващите у нас са изразходвали близо 10 млн. лв. допълнителни, т.е. негласувани от парламента средства, като най-много са похарчени през 2007 г. - над 1.4 млрд. лв., а най-малко - през 2009 г. - почти 400 млн. лв., пише в доклада.

В някои години те достигат до 7-8 % от консолидираните държавни разходи, изчисляват от Института за пазарна икономика. Ето как експертите на института са пресметнали непредвидените разходи:

"За периода 2000 - 2009 година общата сума на допълнително одобрените бюджетни кредити възлиза на 8 млрд. лв. Към тези суми трябва да се прибави и ревизията на Бюджет 2010, която предвиди нови (допълнителни) разходи в размер на 1.15 млрд. лв. Тази сума най-вероятно ще бъде по-голяма в края на годината, но засега няма окончателни данни. Така, ако се прибавят и допълнителните харчове за 2010 г., то общата сума (2000 - 2010) вече приближава 10 млрд. лв."

Правителствата на власт в този 10-годишен период са:

 До 24 юли, 2001 г. - 84. правителство с премиер Иван Костов, излъчено от състава на СДС, БЗНС-НС и Демократическата партия

От 24 юли, 2001 г. до 17 август, 2005 г. – 85. правителство с премиер Симеон Сакскобурготски, излъчено от НДСВ и ДПС

От 17 август, 2005 г. до 27 юли, 2009 г. – 86. правителство с премиер Сергей Станишев, излъчено от Тройната коалиция между БСП, НДСВ и ДПС

От 27 юли, 2009 г. – 87. правителство с премиер Бойко Борисов, излъчено от ГЕРБ.

Проучването на Института за пазарна икономика е установило, че най-много допълнителни разходи се правят в годините, предхождащи парламентарни избори.

„Дали това се дължи на желанието да се "стимулират“ гласоподаватели или можем да говорим за разходи „като за последно“ е въпрос на интерпретация. И в двата случая, мотивите за допълнителните харчове са изкривени и са в ущърб на обществото - данъкоплатците плащат, а ефект няма.”, гласят изводите в доклада, обобщил резултатите от проучването.

Събраните и анализирани данни потвърждават, че в огромната част от случаите не става въпрос за извънредни ситуации, или непредвидени случаи, нито за структурни реформи, а просто за покриване на текущи разходи на държавата.

 За да влезем в групата на фискално „разумните“ страни, следващата година трябва да бъде първата, в която няма да се правят допълнителни разходи, освен тези, вече гласувани в Бюджет 2011, препоръчват експертите на института.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ