Завод ще топли с екоенергия Нови Искър

Завод ще топли с екоенергия Нови Искър

Завод ще топли с екоенергия Нови Искър

„През лятото на миналата година „Надин“ откри в България първия завод за рециклиране на черна и бяла техника. Технологията, която се използва в него е модерна, част от оборудването на германските експерти от „Аделман“. В завода е вграден специален механизъм за обработка и на топлинната енергия. Чрез него можем да произвеждаме екоенергия за отопление.

Засега използваме генерираната в завода екоенергия за личните си нужди, за да бъде отопляван самият той, но се надяваме, че в бъдеще ще можем напълно безплатно да снабдяваме с топлоенергия района на Нови Искър, където заводът се намира.“

Това каза на екологичния форум „Зеленото бъдеще на България“ Цветомира Жекова, маркетинг мениджър на завода за рециклиране „Надин“ в Нови Искър. Тя беше един от модераторите в третия панел на дискусията на тема „Вода и отпадъци“ на събитието, което се проведе преди седмица, организирано от сп. "Мениджър" и GLOBUL=

Заводът в Нови Искър е с относително голям капацитет – 1 милион уреди могат да бъдат обработени там годишно. В него има специално изградени конструкции за унищожаването на опасните компоненти при разграждането на електрическите уреди за домакинството, каквито са например луминесцентните лампи.

Целта на съоръжението е да работи за опазването на околната среда и да снабдява с директна суровина, получена след рециклирането, производителите на технологични съоръжения. Такъв интерес вече има от страна на компании от Южна Корея и Турция.

„Потреблението на електроуреди в населението се покачва. Хората не чакат изразходването на модела, а вземат нова, по-модерна, екологична и икономична вещ. Така остават множество устройства, които трябва да бъдат унищожени“, каза още Жекова.

Тя отбеляза, че всъщност всеки потребител в Европейския съюз предварително заплаща за рециклирането на устройството, което закупува. Електронните стоки са обложени по закон със специален данък. Всеки един продукт е обложен с екотакса. Това е обозначено в документите им за покупка в някои от европейските държави. В България не е. Електронният скраб е смятан от експертите за опасен и неприятен за окото. Изискването на ЕС е 90% от материалите, използвани в производството на всеки такъв продукт да са напълно рециклируеми.

В някои от заводите за обработка на отпадъци в Европа е вградена специална технология за унищожаването и на обувки. В завода в Нови Искър няма такава, но там могат да бъдат преработвани различни по големина уреди – от големите хладилници и перални до мобилните телефони, които са смятани за „дребен на размер технологичен отпадък“. Така например при рециклирането на един GSM от него се вади опасната батерия, която се унищожава в специални контейнери. От останалата му част, която е близо 90% се получава смес от много малки гранули от пластмаса (гранулат). С тях се правят нови мобилни телефони.

Напомняме, че всеки потребител, който иска да се освободи от остарялата електроника вкъщи, може да го направи като занесе уредите си в магазините на мобилните оператори (Магазините Germanos от години приемат старите телефони за унищожаване, независимо дали са закупени от тях), както и като ги изхвърли в специално поставените, обозначени контейнери в хранителните вериги като Billa, които след това ги предават на заводите за рециклиране.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ