Замеряха с домати парламента, протестиращи се обявиха за гражданско неподчинение (обзор)

Замеряха с домати парламента, протестиращи се обявиха за гражданско неподчинение (обзор)

Протестиращите срещу високите сметки за ток и парно замеряха сградата на Народното събрание с домати, пиратки, банани, ябълки и портокали. Част от протестиращите там се обявиха протестите да преминат в гражданско неподчинение. „Гражданите на България искат пълна ревизия на монополите на тока, топлофикация и водата. Всеки един, който отиде да преговаря от тяхно име с властта, ще бъде смятан за народен предател”, посочиха участници в протеста.

В началото на протеста, под наслов „Да запалим монополите 4-та част”, протестиращите заявиха, че дават максимум още една седмица на управляващите да изпълнят исканията им. В противен случай ги искат – „вън от властта”.

„До преди седмица се чудих – дали сме народ или мърша, но от една седмица сърцето ми не спира да бие, защото такова чудо не се е случвало от 20 години и повече – цяла България да е единна”, каза един от протестиращите. По думите му – от 23 години различни управляващи обещават високи пенсии, доходи, добавки за майки, но нищо не е получено, добави той. „Търпението ни свърши. Оттук нататък България е единна. Днес 35 града се обединиха в протест за България”, посочи той.

Мощните освирквания на протестиращите бяха прекратени за минута мълчание в памет на починалия актьор Тодор Колев, чието поклонение съвпадна с началото на протеста.

След парламента протестиращите се насочиха към „Орлов мост”, мястото което се превърна през последната година в символ на гражданското недоволство. Там недоволните хора блокираха движението във всички посоки и призоваха – кмета на Столична община Йорданка Фандъкова да спре всички дела на „Топлофикация” срещу гражданите до изясняване на ситуацията. „Всички граждани, които смятат, че фактурите им са невалидни или надвишени, да спрат да плащат сметките си, за да могат да фалират всички електроразпределителни дружества”, пожелаха гражданите, които поканиха следващата неделя цялата страна да се включи в протеста срещу високите сметки за ток и парно.

След това протестното шествие се насочи към сградата на ЧЕЗ, където се стигна и до бой между протестиращи и полицията. Органите на реда блокираха на шествието към централата на електроразпределителното дружество ЧЕЗ. Полицейската блокада изнерви протестиращите, които започнаха да блъскат полицейските автомобили. Полицията разгони протестиращите, които междувременно замеряха с бутилки и предмети сградата на СДС на бул. „Г.С. Раковски” 134. Много хора хвърлят стъклени бутилки по полицията, както и камъни. Скандират „мафия” и отстъпваха пред полицаите, които ги изблъскваха от мястото на протеста.

В Пловдив над 7000 души се включиха в днешните протести. Протестиращите късаха портрети на политици, под които пишеше „Те трябва да платят". Сред образите, които бяха накъсани, а преди това целени с яйца бяха тези на Румен Овчаров, Румен Петков, Меглена Кунева и Бойко Борисов. Протестиращите пловдивчани скандираха – „От нас зависи какъв живот ще живеем" и „Обединени за нова България".  Много от младежите носиха портрети на Васил Левски, за да покажат, че са потомци на велики българи и няма да се оставят да ги унижават.

Протести в Пловдив ще има и през цялата нова седмица. В делничните дни, те ще са от 17.00 часа пред сградата на ЕВН, а в събота и неделя отново ще има митинг-шествие, което ще тръгне в 11.00 часа от Централна поша.

Над 10 000 протестиращи във Варна блокираха Аспарухов мост. Въпреки обещанията на варненската полиция преди няколко дни, че жандармерията няма да допусне единствената артерия, която свързва Варна с Южна България да бъде блокирана, по мирен начин протестиращите преодоляха полицейската блокада и от бул. „Христо Ботев” се насочиха към Аспарухов мост и го блокираха.  По-късно протестиращите се преместиха пред Катедралата във Варна.

Протестиращите в Бургас поискаха сметките за декември или януари да бъдат намалени с 50%.„Смятам, че единствено чрез драстични мерки и революция може да се постигнат някакви резултати", заяви участничка в протеста в морския град. Други плакати гласяха „Държавата ни спи, ЕВН - мълчи, Ние не мълчим - Няма да платим" и „Хора бдете!!! Управляващите про/едадоха националните ни интереси. Събудете се!!!". Протестът се премести пред общината и ще продължи като шествие до площад „Тройката".

Организаторите обявиха, че всеки ден от 17 часа ще се организира протестно шествие от площада до делфините, в близост до сградата на офиса на електроразпределителното дружество..

Над 2000 души в Сливен се включиха в протеста. Протестното шествие тръгна от площад "Хаджи Димитър", и започна с едноминутно мълчание в памет на актьора Тодор Колев. Протестът в Сливен преминава под звуците на оркестър "Карандила". Полиция следи за спазването на реда. Исканията на протестиращите са за Национализация на ЕРП-тата, премахване на всички посредници - НЕК да поеме тяхната функция разсекретяване на всички договори в сектора Енергетика и други. Освен това те настояват за преразглеждане на чл.69 от Конституцията, който гласи, че народните представители не носят наказателна отговорност за изказаните от тях мнения и за гласуванията си.

Протестиращите срещу монопола на електрическата компания скандират: „Мафия", „Монополите вън", на плакатите пише „Докога токът ще ни убива?", „Няма да плащам рекета". Част от протестиращите замеряха с яйца сградата на EVN. протестното шествие в Сливен ще продължи до 17 часа.

В Пазарджик протестиращите обезглавиха ритуално триглав дракон, символ на трите ЕРП. Трите глави на чудовището носеха надписи с имената на трите електроразпределителни дружества в страната. Обезглавяването стана под виковете "Долу EVN - да го погребем". След това протестиращите пяха песента "Боят настана" и химна на България. Недоволни от високите сметки се изказаха против монопола на дружествата.Протестът срещу високите сметки за електроенергия в Пазарджик приключи, като финалът на протестното шествие бе пред сградата на Общината. Над 2500 граждани от областта взеха участие в протеста, като имаха възможност и на площад „Константин Величков" в Пазарджик, и пред Общината да изразят своето недоволство и да призоват към справедлива намеса от страна на държавата.

Във В. Търново в протеста срещу високите битови сметки се включиха над 500 души. Недоволните граждани се събраха пред сградата на Община Велико Търново. Шествието стигна до касите на електроразпределителното дружество, където протестиращите хвърляха яйца по прозорците на дружеството. По думите на Светлин Тачев, един от организаторите, протестът е срещу монополите на енергоразпределителните дружества, както и срещу държавния монопол на топлофикация. Исканията на протестиращите са национализация и функция за участие на гражданите в държавния сектор.

Протестът в Добрич бе подкрепен от стотици граждани. Хора от всякаква възраст – младежи, граждани в активна възраст, пенсионери, някои дори със своите внучета, преминаха от сборния пункт пред църквата „Св. Георги” през пешеходната зона до сграда на Центъра за обслужване на електроразпределителната компания, която отговаря за района. Развети бяха български знамена. Мирното шествие бе предвождано от деца на велосипеди, на чиито гърбове бяха закрепени надписи: „Искаме да учим, да работим и да живеем в България”. Сега освен вувузели и скандирания имаше и свирки. Протестиращите скандираха: „Мафия”, „Оставка”, „Вървете си крадци”, „Този протест е за вас, присъедините се към нас” и „България”.

Бяха издигнати множество лозунги, на част от които бе изписано: „Искаме евтин ток, ясни правила, не на монопола”, „България събуди се”, „Спрете да ограбвате България”. На първоначалната и крайна точка бе дадена думата на гражданите. Сега е годината, когато трябва да се измете цялата мафия навън, монополистите да си вървят с добро, съд за всички виновни, търпението е изчерпано и призив да не се плащат сметки за ток, парно и вода в знак на протест, бяха част от изразените граждански позиции.

 Над 3000 души протестираха срещу високите сметки за ток в Шумен.  Шествието започна от 11.00 ч. като протестиращите преминаха по пешеходната зона на бул. „Славянски” от театър „Васил Друмев” до пл. „България” и се събраха пред офиса на „Енерго-Про”. С възгласи, свирки и плакати „Енерго- Про вън” и „България над всичко”, недоволните граждани изразиха своята гражданска позиция. Сред протестиращите имаше лица, които са принудени въпреки ниските си доходи да плащат сметки от по няколкостотин лева при положение, че живеят в малки жилища. Много от хората се възмущават, че сумата, която трябва да платят за реално потребена електроенергия е по-малка от общата сума на всички останали ценообразуващи елементи, фигуриращи във фактурата им. Организаторите на протеста заявиха, че другата неделя протестите ще продължат.

В Смолян се включиха 300 недоволни граждани. От трибуната пред родопския драматичен театър младите хора заявиха, че искат да живеят в държава, където не трябва да робуват на чужди монополисти. Всички присъстващи изявиха своето желание за национализация на РПТ-ата, като се премахнат всички посредници и НЕК да поеме тяхната функция. Освен това имаше и въпроси чии интереси защитава ДКЕВР, като подчертаха, че Държавата задължително трябва да се намеси в решаването на проблема в енергийния сектор. На протестния митинг в Смолян имаше скандирания „Мафия”, „Вън от България”, имаше и крайни изказвания, като това, че в България българите ще останат малцинство, тъй като те са тези, които редовно си плащат сметките.

Протестиращите в Благоевград поискаха международно разследване на целия преход у нас. „Искаме от Евросъюза едно международно разследване на целия преход от 23 години, защото смятаме, че са извършени прекалено много престъпления", каза организаторката на днешния протест срещу ЧЕЗ в Благоевград Люси Манова. „Хвърля се прах в очите на хората, уж се правят проверки, но нещата са много по дълбоки, като в основата на всичко е държавата и тя не реагира адекватно", добави тя.

 „Нека виновните си понесат наказанието и истината да излезе наяве. Имаме над 8 хиляди подписа и смятам, че е достатъчно за петиция до Парламента, ще я пуснем още тази седмица до тях, надяваме се комисията да я сезира по-скоро", коментира още организаторът.

Протестиращите настояха полицията да им разреши поне за 15 минути днес да блокират главен път „Е-79”.

Шествие под надслов „Дърво за „Енерго-Про" се проведе Шумен. Според организаторите Димитър Димитров и Стоян Вълчев, мероприятието цели да даде възможност на клиентите на електроразпределителното дружество да изразят своето несъгласие от начина, по който се определя цената не електрическия ток и качеството на обслужване отстрана на „Енерго-Про".

Националният протест под надслов „Да запалим монополите 4-та част” е поредната активност на гражданите, след като на 10 февруари се проведе първият голям митинг в подкрепа на техните искания.

„Протестите са, защото българите са принудени да плащат по прогнозни сметки. Ако забавят плащанията, се трупат лихви. Българите не могат да се откажат от услугата. Това е рекет. Гражданите и монополите не са равноправни пред съда (те съдят за 1 ден, а ние за 12г.). 60% от сметката за ток са такси. Пазарът не е либерализиран. Договорите са изключително неизгодни договори. Всички нарушения на българското и европейско законодателство се толерират от правителствата в България", заявяват организаторите, които допълват, че се разграничават от всички политически партии.

„Цяла България излиза под цветовете на националният флаг. Други символи не са позволени. Предвид опитите да се "яхне" народното недоволство и различните пиар активности на властимащите, ние категорично заявяваме, че г-н Делян Добрев подведе широката общественост, че винаги е бил отворен за диалог и не е бягал от тежки теми. Още през юни 2012 г., граждани на София входираха конкретни искания за сектор Енергетика, като отговорът от институцията беше меко казано неудовлетворителен. На следващи наши запитвания отговор не получихме! Ще парираме действията на г-н Станишев, г-жа Кунева и всички други политици, които искат да извлекат политически дивиденти на гърба на народа. Знаем, че те са част от виновниците за незавидното състояние на българите и са пряко отговорни за произвола на монополите в България”, обясняват още организаторите.

Исканията на протестиращите са:

Енергиен сектор

1. Национализация на ЕРП-тата.

2. Премахване на всички посредници - НЕК да поеме тяхната функция.

3.Разсекретяване на всички договори в сектора Енергетика.

4.Търсене на отговорност на подписалите ги лица.

5.Електроенергията произведена от АЕЦ - Козлодуй да се разпределя само на вътрешния пазар за нуждите на гражданите и обществото.

6. Да се премахне задължителното изкупуване на ел. енергията от НЕК

Топлинна енергия

1.Индивидуални договори с топлофикационните дружества с право на прекратяване с едномесечно предизвестие от страна на клиентите/гражданите.

2. Уредите да отчитат в МВт/ч.

3. Реално отчитане на изразходваната топлоенергия.


По материали на агенция „Фокус”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ