Започнаха оправданията по доклада на Европейската комисия
Управляващите започнаха с оправданията по доклада на Европейската комисия за напредъка на България в правосъдието и вътрешните работи, който бе официално представен днес в Брюксел. Той е общо взето положителен, но има и критики.
Според доклада, се вижда политическа воля за реформирането на съдебната система. Страната е приела промени в своите наказателни процедури и има по-голям брой дела, свързани с корупцията по високите етажи и организираната престъпност. Но все още има твърде малко случаи, които са приключили в съда. Има нужда от подобряване на професионалните практики в полицията, прокуратурата и съдилищата, за което ще е нужна външна помощ. Съдебните органи трябва да поемат инициативата по-често и да показват по-голяма отговорност. Публичните фондове трябва да бъдат по-добре защитени срещу измами и конфликти на интереси.
Докладът е най-добрият до момента. Има поне четири изречения, които започват със "за първи път в България". Правилното е да прочетем и критиките и похвалите, посъветва премиерът Бойко Борисов. Ще бъде направен план за изпълнение на всяка една от препоръките с конкретни срокове. Това е документ, към който трябва да се отнесем сериозно. Искам да видя критиките и още от утре ще работим по този доклад, обясни министър-председателят, който е в Австрия.
Днес съдебната система не отговаря на потребностите на обществото, на потребностите на държавата като страна членка на ЕС. Смятам, че всичко, което се пише в доклада на ЕК, както и някои слабости евентуално, които ще бъдат визирани за МВР, трябва да ги приемем за основателни и да вървим напред, коментира вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Надявам, че поне всички представители от съдебната система ще прочетат много внимателно доклада, ще си направят изводи, а ако имат възможността да се запознаят и с гражданите – потърпевши от извършването на престъпленията, и това, което се получава като справедливост от присъдите, които издават, мисля, че действително може да имаме по-ефективна съдебна система, продължи Цветанов.
Той отново повтори тезата си, че някои присъди са дори поощрителни престъпниците да продължат в същия дух. Няма никаква справедливост и нищо, което да бъде съответстващо на потребностите на обществото, наблегна МВР шефът.
Служителите са в състояние да работят, но липсата на политическа воля просто ги ограничава да си изпълняват професионално задълженията. Стремя се ежедневно те да чувстват подкрепата от политическото ръководство, от министъра, да могат да разчитат, че винаги ще застанем зад техния професионализъм и имат тази оперативна свобода, която са желали в рамките на 20 години, обясни Цветанов.
Работата на специалното звено в прокуратурата за борба с организираната престъпност е оценена положително от европейския доклад. Резултатите от неговата работа се открояват като добри и звеното е наречено „окуражаваща структура”, коментира главният прокурор Борис Велчев. С внесения законопроект за специализирани съдилища и прокуратури би се получила „най-ярката институционализация на тези екипи”.
Велчев намира за основателна препоръката да се намери по-широк подход против престъпленията по еврофондовете. „Въпреки че работата на звеното с евроизмамите се оценява положително, има препоръки за разследване в по-широк контекст на тези престъпления, да се анализират действията на лица от държавната администрация и да се потърсят връзки на така наречените „белите якички” с организираната престъпност. Тези препоръки са основателни. Това звено бавно, но устойчиво трупа опит, и се надяваме следващата година да можем да демонстрираме своя капацитет и опит за едни по-мащабни разследвания”, коментира главният прокурор.
Ще се работи и по препоръката за преглед и цялостен анализ на слабостите в работата на прокуратурата, като в това участие вземат и чуждестранни експерти. Той намира за основателна и препоръката прокурорите по-често да образуват досъдебни производства, вместо да се правят продължителни проверки. В тази посока се работи и сега, като към прокурорите в страната са направени препоръки да не се колебаят да образуват досъдебни производства, дори и да се наложи да ги прекратят на по-късен етап.
Велчев каза, че този доклад е първият , който акцентира върху необходимостта от качествен административен контрол. Основателна е препоръката новият Наказателен кодекс да се предхожда от една декриминализация и от отпадането на част от текстовете в НК.
Висшият съдебен съвет излезе със специална позиция по доклада. "В унисон с препоръките за бъдещата дейност на ВСС е справедливо да се отбележи, че и в настоящия момент съветът съзнава високата отговорност за избора на административни ръководители, както и за кариерното израстване на магистратите и полага резултатни усилия за максимална обективност и прозрачност на процеса. Някои от основните препоръки в доклада по дейността на ВСС, вече са в процес на осъществяване. До края на годината ще бъдат изготвени критериите за натовареност, ще стартира по-ефективен механизъм за контрол върху бързото публикуване на всички съдебни актове на Интернет-страниците на съдилищата. ВСС изразява готовност да продължи засилване на диалога както между отделните звена в съдебната власт, така и с останалите институции, за осъществяване на задълбочена реформа в съдебната система и прилагане на най-добрите практики на другите държави-членки на Европейския съюз”, се казва в позицията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.