Затвориха еврозоната за нови членове до второ нареждане
Лидерите на ЕС наложиха мораториум над разширяването на еврозоната, докато не се разработят нови, по-надеждни правила за финансовата й стабилност. Решението бе взето на започналата вчера в Брюксел Среща на върха и е част от плана за спасяване на Гърция. Основната мярка в него обаче е безпрецедентно съюзяване на ЕС с Международния валутен фонд, чрез което ще се осигуряват заеми за южната ни съседка. Планът предвижда МВФ да дава една трета от необходимата сума, а еврозоната - две трети. Финансовият механизъм обаче ще бъде задействан само в краен случай, когато бъдат изчерпани всички други възможности за пазарно финансиране.
Заемите ще бъдат отпускани изключително на доброволна основа, като всеки от тях трябва да получи единодушното одобрение от страните в еврозоната и да е обоснован с оценка от Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ). Това, на практика означава, че Германия, която до този момент се противопоставя на идеите за наливане на пари в Гърция, ще има право на вето. При отпускането на заеми, страните от еврозоната ще участват в европейската квота с дял, определен съобразно размера на капитала им в ЕЦБ. Това също е част от постигнатото споразумение между лидерите на ЕС, което бе представено на пресконференция рано тази сутрин от постоянния председател на Европейския съюз Херман ван Ромпой и от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Гръцкото правителство не е поискало каквато и да е финансова подкрепа. Ето защо не е взето решение за активиране на този механизъм, отбелязаха с облекчение лидерите на страните от еврозоната в специално изявление.
Жан-Клод Трише, управителят на ЕЦБ приветства плана на ЕС да предложи финансова подкрепа на Гърция съвместно с МВФ като „осъществим” и „смел”, предаде АФП, цитирана от "Фокус". Въпреки това банкерът допълни, че тъй като Гърция в момента полага усилия да намали дефицита и задълженията си, няма да възникне нужда механизмът да бъде прилаган на практика.
Лидерите на ЕС се договориха още да се сформира работна група, която до края на годината трябва да предложи мерки за предотвратяване на бъдещи финансови и икономически кризи. Те ще бъдат одобрени от всички 27 страни. Приемането на нови членове в еврозоната ще се възстанови едва след въвеждането на новия, по-строг регламент.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.