Защо токът от скъпите АЕЦ е по-евтин от слънчевата и вятърната енергия?

Защо токът от скъпите АЕЦ е по-евтин от слънчевата и вятърната енергия?

"Защо токът от мега скъпите АЕЦ е стотина пъти по-евтин от енергията, добивана от вятърните централи и слънчевите панели?” Това е въпросът, който зададе нашият читател Илиян Димитров на страницата на „Мениджър” във Фейсбук, когато вчера ви съобщихме за предстоящата визита на португалския писател Жозе Родригеш душ Сантуш – специален гост на форума „Зеленото бъдеще на България”, който се организира от сп. „Мениджър” и Globul.

От името на г-н Димитров, зададохме този въпрос днес на Жозе Сантуш по време на пресконференцията за журналисти в БТА. Ето и неговият отговор, едно към едно:

„Опасявам се, че не е точно така. Първо, строителството на атомни централи е много скъпо, значително по-скъпо от изграждането на вятърни паркове и слънчеви централи. Токът, произвеждан от АЕЦ, започва да поевтинява едва на десетата година от изграждането на съоръжението.

В момента, ние сме в заварено положение по отношение на този вид енергия – повечето атомни централи са построени преди повече от 10 г., което обяснява и по-ниската цена. Докато алтернативният добив едва сега стартира. Когато навлезе масово във всички страни, алтернативната енергия също ще стане евтина.

Второ, атомните централи разчитат на суровина – уранът, която също е изчерпаема. И колкото повече намаляват запасите от нея, толкова по-скъпа ще става за вбъдеще.

Трето, производството на ток от атомни централи крие рискове от аварии, които, ако не дай си боже се случат, причиняват тежки щети не само на здравето на хората, а и на икономиките. Погледнато от този ъгъл, атомната енергия наистина ни излиза доста скъпо.

Твърдо вярвам, че всяка държава трябва да вложи колкото се може повече усилия в добива на алтернативна енергия като го подчини на спечифичните си климатични и географски особености. Ще ви дам един пример. Вятърната енергия е безопасна и евтина, защото се добива от безплатен източник. Но вятър не винаги има. При нас, в Португалия например вятър духа предимно нощем. Как използваме ние тази особеност? Много просто – вятърните централи работят нощем и произвеждат енергия, която връща водите от реките в язовирите, където вече сме построили много хидроцентрали. Те произвеждат по-голямата част от енергията, която страната потребява през деня.”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ