Зелената икономика – шансът за икономически ръст на България

Зелената икономика – шансът за икономически ръст на България

„Преходът към нисковъглеродна икономика не е само начин всяка държава да даде своя принос за стабилизиране на въглеродните емисии на безопасни нива, но и сериозна възможност за икономически растеж.” Около това становище се обединиха участниците в първия панел на започналия тази сутрин в 10.00 часа втори годишен екофорум „Зеленото бъдеще на България”, организиран от сп. „Мениджър” и GLOBUL.

„Земята е болна. Има треска, както боледува всяко живо същество, когато вдигне температура. Всяко живо същество в природата има критични стойности, при които настъпват внезапни и понякога необратими промени. Две са истинските големи заплахи пред Земята като живо същество – глобалното затопляне и изчерпването на петролните запаси. Човечеството спешно трябва да започне да решава тези два проблема,” заяви в презентацията си специалният гост на събитието, португалският журналист и писател Жозе Родригеш душ Сантуш.

„Двата необратими симптома на боледуването на Земята вече са в ход. 11 от 12-те най-горещи години, които са документирани изобщо в историята на човечеството са регистрирани след 1995 г. Защо? Защото са резултат от ефекта на натрупването на въглеродни емисии през последните 50 г. Дори и в момента да спрем производството на тези емисии, ще усещаме този ефект още 50 г. От друга страна, тепърва ще се сблъскваме с остър дефицит на основната енергийна суровина на световната икономика – петролът. Предстои сериозен срив на пазарите на петрол, тъй като повечето източници на добив вече са преминали пика си,” предупреди той. „А България трябва да се подготви за кризата с петрола, защото тя е неизбежна. Струва си политиците да се замислят сериозно за създаването на енергия от възобновяеми източници, още повече, че това е добре и за бизнеса,” препоръча авторът на романа, променил държавната политика на Португалия „Седмият печат”.

„Вярваме, че няма конфликт между екология и икономически ръст”, заяви Катрин Барбър, временно управляващ посолството на Великобритания, която представи някои добри практики на страната си в прехода към нисковъглеродна икономика. „Дори по време на кризата през 2008 г. секторът на възобновяемите източници в Обединеното кралство отбеляза ръст от 2%. За нас това е важно, защото от една страна създадохме над 100 хил. нови работни места с активните инвестиции в тази посока, а от друга страна ни доближава до генералната ни цел до 2027 г. да намалим с 50% вредните въглеродни емисии. Това ще доведе и до сериозно намаляване на зависимостта на страната от петролните източници”, каза г-жа Барбър, която беше един от лекторите в първия панел на форума, посветен на възможностите за развиване на практики за зелена енергия.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Похвална е инициативата на сп. „Мениджър” за Зеления кръг – това може би е единственият кръг в България, за който не може да се каже нищо лошо,” заяви Цветелина Бориславова, която създаде първата зелена банка в България и оглавява Clever Synergies Investment Fund. „Похвална е, защото последните две години се забелязва революционна промяна в нагласите на обществото и бизнес средите в посока на позитивно мислене и работа за зеленото бъдеще на страната ни, а има нужда от обединяващо звено, което да посредничи за среща между добрите идеи както от страна на бизнеса, така и от страна на обществото. Липсва все още активен контакт между бизнеса и банките, но това е просто въпрос на време. Скоро все повече банки ще предлагат продукти с финансирането на зелени проекти”, убедена е тя. Една от бъдещите най-важни инвестиции трябва да бъде тази в екологично образование и подготовка на все повече специалисти в тази област още в редните училища, препоръча тя.

Ясен Гуев (вляво) и Максим МайерЯсен Гуев (вляво) и Максим Майер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Зелената тема не е политизирана в България и това й осигурява големишансове за успех”, заяви Ясен Гуев, директор корпоративна политика на GLOBUL в началото на форума. „Прости и малки неща вече променят градската среда като велоалеите в кв. „Младост”, първия светофар за колоездачи на бул. „Ломско шосе” и др. Бизнесът ще продължава да бъде основен двигател на тези промени в България. Например GLOBUL само за миналата година успя да намали въглеродните си емисии със 7%”, допълни той.

Не трябва да чакаме само правителства, политици и организации да решават въпроси, свързани с нашето зелено бъдеще, е другият извод, около който се обединиха участниците в първия панел. Всеки трябва да се стреми да започне да мисли и действа екологично.

„Отправям апел към всички издания в България колкото може повече от тях да минат на рециклирана хартия”, призова редакционният директор на сп. „Мениджър” Максим Майер. „Само за 5 месеца, откакто списанието излиза на рециклирана хартия, „Мениджър” спаси 450 дървета. Ще продължаваме да го правим, за да станат 2-3 хиляди и т.н.”, каза още той.

Форумът, в който участват и повечето представители на Зеления кръг, продължава следобед с дискусии по още два панела – Екотранспорт и Вода и отпадъци.

Очаквайте още новини, както и най-интересните презентации в детайли.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август