Изтеглят от пазара витамини с ГМО

Общество

Започва мащабна акция по изтегляне на витамини "Центрум", съдържащи ГМО от пазарите в 23 държави, включително и България.

Самата фирма производител е установила, че в тях се съдържа като помощно вещество целулоза, извлечена от генномодифициран памук и е уведомила Брюксел.

На етикетите на хранителните добавки не е указано за съдържание на ГМО, което нарушава европейски регламент.

Според здравните власти, мярката е просто превантивна и по-скоро е желание от страна на производителя да де придържа към европейското законодателство. Няма основание за тревога, тъй като количеството едва ли е в опасни концентрации, смятат специалистите.

Витамините са изтеглени вече от аптеките в България, но въпреки това на всички здравни инспекции в страната да направят проверки за изостанали количества.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Горите се променят бързо и учените са дълбоко загрижени
Тактиката, която ще ви направи по-харесвани
Кристин Лагард: Дигиталното евро ще намали разходите на търговците и ще защити личните данни
Времето: От мъгли и облаци в Северозападна България до слънце на морето
На днешната дата, 11 февруари. Рождениците днес
Нощното светлинно шоу на олимпийския огън в Милано привлича хиляди пред Арката на мира
Учени откриха микроорганизми, които произвеждат енергия в пълна тъмнина
„Файненшъл Таймс“: Зеленски планира президентски избори и референдум за мир с Русия през пролетта