Има ли опасност от воден режим?

Има ли опасност от воден режим?

Има ли опасност от воден режим?

Свидетели сме на необичайно топло време и липса на валежи. Все повече хора си задават въпроса: Има ли опасност от воден режим през лятото и достатъчни ли са водните ни запаси?

Учените от БАН предупреждават, че трайните засушавания и водният дефицит ще съпътстват някои региони в близките десет години. И докато водата се превръща във все по-ценен ресурс, у нас по ВиК системата се губи средно 60% от нея.

Данните на Министерството на околната среда и водите показват, че нивото на язовир Искър е в нормите, въпреки липсата на валежи.

„В момента водата в него е предостатъчно, ако ще да не капне и една капка дъжд за година и половина в София ще има питейно водоснабдяване”, коментира пред БНТ Асен Личев, директор на дирекция „Управление на водите” в Министерство на околната среда и водите.

В момента големите язовири в страната разполагат със 70% от капацитета си. От министерството уверяват, че това лято не сме заплашени от водна криза и за последните 11 г. няма пресъхнал водоем. Не такова е състоянието при реките и подпочвените води. Експертите признават, че при липсата на подхранване от валежи и снежна покривка е възможно в някои региони на страната през лятото и есента да се появи липса на вода. Най- проблемни са Добрич и Тракийската низина.

„Река Дунав в сравнение с януари миналата година, е с наполовина намален обем“, коментира Личев.

Количеството валежи през последните 10 години намалява. Според някои прогнози през следващите две десетилетия температурите у нас ще се увеличат с 2 градуса, а източните райони на страната ще бъдат подложени на суша. Според синоптиците обаче тази година няма повод за притеснение, защото данните не са толкова шокиращи. Според учените следващите няколко седмици ще са решаващи за пълноводието тази година.

Страната ни разполага със средногодишен запас от 18 млрд. кубически метра вода. От тях се използват не повече от 40%. В същото време сме лидер в Европа по загуби във ВиК системата. На места дружествата отчитат до 80% .

„Част от тези загуби са чисто физически. Водата е изтекла от водопроводите поради аварии. Немалка част се дължи и на неизмерена, но реално консумирана вода и дори открадната вода”, коментира инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ