Имат ли право фирмите за събиране на дългове да налагат запор?
Фирмите за събиране на дългове нямат никакви правомощия да запорират заплати, да описват имущество, или пък да продадат колата на длъжник например. Това заяви за bTV председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев. Той призова в такива ситуации хората да търсят правата си, да търсят съдействие и консултации от всички институции като полицейските власти, омбудсмана, комисиите за защита на личните данни и за защита на потребителите. Задължително, при такива казуси, първото, което трябва да направят е да се свържат с адвокат, добави юристът.
Фирмите за събиране на дългове често надхвърлят правомощията си и нарушават правата на потребителите, защото липсва законов регламент за дейността им, посочиха още Дичев и колежката му юристка, адвокат Мариана Розованова.
Има редица сигнали за заплахи, психически тормоз, постоянен натиск чрез чести обаждания по телефона, сподели адвокат Розованова. Тя обясни, че в други държави отдавна е въведено законодателство по този въпрос, като в него се урежда дори по колко пъти, кога и на кого да се обаждат подобни фирми.
Георги Дичев допълни от своя страна, че сред установените нарушения на колекторските фирми е практиката понякога да се представят за съдебни изпълнители. Съдебните изпълнители никога не се обаждат да тормозят хората, категорично подчерта той.
Всеки трябва да знае, че домът е неприкосновен и колекторските фирми нямат право да описват имуществото, поясни адвокат Рогозанова. Такова право имат само съдебните изпълнители и то въз основа на съдебен акт, добави Дичев.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.