Искат ли депутатите да си замразят заплатите

Искат ли депутатите да си замразят заплатите

Искат ли депутатите да си замразят заплатите

С 30 минути закъснение и последвал го разгорещен спор започна днешният ден в парламента. Повод за разправиите даде предложението на председателя на Народното събрание Цецка Цачева депутатските заплати да останат замразени и през тази година. Преди това обаче тя беше принудена да отложи с 30 минути началото на работния ден в парламента тъй като в залата нямаше достатъчно народни представители за кворум.

Когато се събраха достатъчно депутати, Цачева обяви предложението си и го мотивира с думите, че така ще „имаме очи после да искаме ограничения и в други публични сектори”.

Тогава думата взе Димчо Михалевски от БСП и обяви, че идеята на Цачева е популистка. „За тази година е предвидено заплатите да нараснат именно в публичния сектор със 128 млн. лева в централната администрация, като в същото време се говори за замразяване на пенсии”, каза той.

Заложеното увеличаване в публичния сектор да не се мотивира с нарастване на възнагражденията в частния сектор и ако има увеличение, то да се приложи за общините, които са в незавидно финансово положение, предложи Михалевски .

„Защо ползвахте Фалкона за пътуването си до Израел и взехте със себе си секретарката си, бодигарда си и преводач? Кога сте искрена - тогава или сега, когато призовавате за икономии?”, обърна се директно към Цачева депутатът от Коалиция за България Меглена Плугчиева.

„Не зависи от волята ми с какво да пътувам. Имам желание да стигна до Анталия с плуване. Ползвате Народното събрание за интриги," парира я веднага председателят на Народното събрание.

А Плугчиева каза, че след този отговор е готова да гласува с чиста съвест предложението на Цачева. Но с това, атаките отляво не спряха.

„С това решение официално ще признаете, че кризата в България не е завършила. Защо тогава се допуска да растат заплатите в редица сектори на държавната администрация?”, обяви червеният депутат Янаки Стоилов. Той направи контрапредложение - да се преустановят течовете от бюджета и да се внесе решение за увеличение на минималните социални плащания и заплати в държавата.

Михаил Михайлов от Синята коалиция подкрепи тезата на Янаки Стоилов с примери как председателите на КРС, КЗК и КЗП получават около 90% от заплатата на шефа на парламента, а в същото време ръководените от тях структури не си вършат работата.

„ Вчера, на заседание на медийната комисия си припомних, че председателят на комисията за КРС има заплата колкото две депутатски и не само той, а и други председатели на агенции. На фона на това българинът плаща най-скъпите телефонни услуги, най-скъпия бензин. Как се формират техните заплати, каква е тяхната отговорност, защо не си вършат работата”, заяви с възмутен тон Михайлов.

Майстори сте да губите времето на българските граждани, обърна се Николай Коцев от ГЕРБ към депутатите от левицата и ги призова да бъдат конструктивни.

Петър Курумбашев обаче отново върна разговора към полетите с Фалкона.

„Кога сте искрени - когато премиерът отива с Фалкона до Испания да гледа мача Реал Мадрид - Барселона? Само това пътуване е струвало към 13 000 лева. Кучетата си лаят, фалконът си лети!” отсече червеният депутат.

Най-конструктивното предложение дойде от лидера на ДСБ Иван Костов. Само че – в огромни кавички, подчертани с красноречива ирония:

„Нали сме безделници? На безделниците изобщо не трябва да се плащат пари (б.р. има предвид изказването на премиера, че в парламента работят безделници).

Аз наистина се замислям дали да не си намалим заплатите - ние работим зле! Да помислим с колко да си намалим заплатите, след това да намалим и на другите, за да помогнем на държавата. Дали и другите не са безделници?!”, попита риторично Иван Костов и после посочи къде трябва да се нанесе удара.

„Част от администрацията произвежда скандали и в същото време получава заплати. На тези скандалждии трябва да се спрат заплатите! Нека бъдем по-радикални и не се опитваме така срамежливо да решаваме проблеми”, призова съпредседателят на Синята коалиция. Изказването му бе изпратено с възторжени аплодисменти от червени депутати.

В крайна сметка, предложението на Цачева беше прието.

В момента народен представител взема около 2200 лв. на месец, а с различните надбавки за участие в комисии доходите им стигат до 3 000 лв.

Председателят на парламента получава месечно възнаграждение с 55% по-високо от основното месечно възнаграждение на депутат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ