Италия върна на България 3653 нелегално изнесени съкровища
Голяма колекция от предмети с културно-историческа стойност, изнесени нелегално от България, бяха върнати на страната ни на официална церемония в Посолството на България в Рим. Общо 3653 съкровища се връщат в България, съобщи проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, който присъства на церемонията.
Получените предмети ще бъдат представени на специална пресконференция в НИМ след няколко дни, съобщи Фокус.
Върнатите ценности са основно монети, но има и няколко десетки изключително интересни паметници. "Между тях са статуетки на римски божества, множество пръстени с геми (гемите са скъпоценни или полускъпоценни камъни с изображения)", обясни директорът на НИМ. "Също така - много интересен набор от медицински инструменти, отлично запазени – хирургически и зъболекарски инструменти (около десетина парчета), пълен набор от инструментите, нужни на един античен лекар. От Средновековието също има около двадесетина кръстчета от бронз - енколпиони. Три от тях са много големи и много богато украсени, с изображения на Христос, четиримата евангелисти, и са затворени. По всяка вероятност съдържат мощи на светци. В София, като ги отворим, ще видим дали има наистина има късчета от мощи на светци или нещо друго, но по принцип това трябва да има в тях", каза проф. Божидар Димитров.
"Монетите са няколко хиляди и са преобладаващият брой. Между тях има пет златни ауреуса, т.е. най-ценните монети, сечени от римските императори в епохата на разцвета на Рим. Те са много редки и са истински, не са фалшиви, и това е потвърдено от италиански археолози, които са правили експертизата в Рим. Има две изключително редки монети, големи сребърни монети, сечени от Александър Велики, и една при неговите наследници, Деметрий Полиоркет, основал върху развалините на македонската империя едно елинистическо царство. Също така - скъпи сребърни моменти – по няколко десетки, от няколко римски императора, които също са истински, не са фалшиви. Самите италианци са учудени, защото тези монети са много редки, но ние им обяснихме, че провинциите на Рим в днешните български земи Мизия и Тракия, са били между най-богатите римски провинции. Затова, за нас поне, не е учудващо, че има такива монети", каза проф. Божидар Димитров.
По думите му както монетите, така и предметите, са изключително качествени, което показва, че най-вероятно са били подбирани в България за някой купувач в Италия, с много големи финансови възможности и очевидно - разбиращ от нещата.
Петима българи и един италианец са разследвани за крадените културно-исторически ценности. Операцията е започнала в края на 2012 г., благодарение на сътрудничеството на италианската поли;ия с ДАНС. Подробности не бяха разкрити, но е известно, че от българска страна, е имало петима души – 4 мъже и една жена, които са носели в добре пакетирани пакети общо 3653 предмета с историческа стойност. Те са се настанили в хотел, където са били арестувани. Един италианец, на когото е трябвало да ги продадат, също е задържан в операцията. Задържаните са от областни градове в Северна България. Очевидно са дилъри, а не разкопвачи, каза още проф. Божидар Димитров.
Според него колекцията едва ли е щяла да остане в Италия. Най-вероятно е щяла да бъде изнесена за Америка, която се оформя като най-големия пазар на антики в света. "Но през 2012 г. и потенциалните купувачи в САЩ не са знаели, че само преди две седмици ние подписахме и договор с Америка, и те да ни пращат подобни предмети, така че, ако бяха заловени там, сигурно пак щяха да ги върнат. Поради краткото време, в което е подписан договорът, все още нямаме възможности да разберем дали американците ще бъдат така щедри като италианците. В интерес на истината, с Италия най-лесно работим. Това го признават и нашите полицаи от сектора за борба с трафик на културно-исторически ценности към ДАНС", каза още Божидар Димитров.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.