Конституционният съд отмени санкциите за работещи без трудов договор
Конституционният съд отмени днес текста в ремонтирания Кодекс на труда, който предвиждаше да има наказания и за работниците, наети без трудов договор в размер на три осигурителни вноски, изчислени върху минималната заплата за съответната дейност.
Освен това отхвърли и текста, с който бяха завишени критериите за участие в Тристранния съвет за сътрудничество от страна на синдикални и работодателски организации.
Текстовете бяха атакувани пред КС от опозицията, а бившият вече президент Георги Първанов ги върна, като това бе последното му вето в качеството му на държавен глава.
По текста за представителност в Националния съвет за тристранно сътрудничество съдът прецени, че той противоречи на конституцията, защото ще ограничи участието на организации на дребния бизнес. „Това води до избирателно и небалансирано отношение от страна на държавата към работодателските организации. Така се дава предимство на организациите на едрия пред тези на дребния и средния капитал и се създава опасност за деформация на пазарната среда поради риска от монополизъм и нелоялна конкуренция, се посочва в решението.”, гласят част от мотивите за отмяната на текста.
Той предвиждаше в Тристранката да останат само работодателски организации, които обединяват браншови и отраслови структури с наети не по-малко от 100 хил. и осигурени по трудов договор лица.
Заради тази поправка един от най-активните участници в Тристранния съвет – Българската търговско-промишлена палата отпадна от него
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.