Конституционният съд отмени туристическия данък

Конституционният съд отмени туристическия данък

Влезлият в сила преди година туристически данък падна след като бе обявен за противоконституционен. Налогът, който замени туристическата такса и се изчислява на база 30% заетост на легловата база, независимо дали е била реализирана, е отменен с решение на Конституционния съд (КС) на 5 април.

Новият данък бе атакуван пред КС от 61 народни представители от БСП и ДСБ. Те оспориха методологията за изчисляване на данъка, тъй като в същото време бе запазена и туристическата такса, която пък бе определено да се плаща върху реалния брой нощувки.

Мотивът за преминаване към данъка беше ниската събираемост на таксата и жалванията на общините, че хотелиерите крият нощувки, припомня БНР. Хотелиерите обаче предупреждаваха, че сезонните хотели не могат да имат 30% годишна заетост и че данъкът е непосилен.

Основният мотив на Конституционния съд за отмяната на налога е, че според Закона за местните данъци и такси, туристическият данък се дължи помесечно и се определя от броя на предоставените нощувки.

"Облагането е на основата на броя предоставени услуги – нощувки, и очевидно има подоходен характер", гласят мотивите на висшите съдии. Според тях обаче предвиденият в друг текст от закона "минимален размер на туристическия данък, дължим в годишен аспект, вече има характер на имуществен данък", тъй като "размерът му се определя от капацитета (броя легла) на обекта на облагане", пише още в решението на КС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: С парите за исканото увеличение на заплатите може да се купят 800 автобуса
Столицата пред пълен транспортен хаос, готви се стачка и на метрото
На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
Тръмп и Путин няма да присъстват на преговорите в Истанбул
Стачката на наземния транспорт в София продължава и в петък, но метрото ще работи
Тайна военна база на САЩ от „студената война“ открита в ледовете на Гренландия
Граничният въглероден данък на ЕС и добрите ESG практики
Как Турция се превърна в гарант за европейската сигурност?