Кризата продължава да влияе на имотния пазар у нас

Кризата продължава да влияе на имотния пазар у нас

Икономическата криза продължава да влияе на пазара на имоти у нас. Това става ясно от данни на Националното сдружение „Недвижими имоти”, които показват, че броят на реализираните сделки с недвижими имоти през третото тримесечие пада с 5,65% на годишна база. Това води и до спад на цените на жилищните имоти от около 5%.

Прогнозите са сегашните нива да се задържат и догодина. „Цените на жилищата в България следващата година ще са в застой, прогнозира Лъчезар Искров, заместник-председател на Управителния съвет на „Недвижими имоти”.

„На годишна база средният спад на цените на тази година е в рамките на около пет на сто, но при някои имоти спадът беше по-голям заради натиска на финансовата криза и факта, че много от собствениците, които не можаха да обслужват ипотечните си кредити, бяха принудени да ги продадат на по-ниски цени”, коментира Искров.

За разлика от състоянието на пазара преди кризата, бюджетът на българина за покупка на дом е силно свит и търсенето тази година беше за средно между 45 000 - 60 000 евро, а за по-малките градове най-търсените имоти бяха между 30 000 - 40 000 евро, коментира Искров пред БТА. В тези ценови параметри е и най-големият брой на сделките през 2012 г. За сравнение в предкризисните години най-много сделки се сключваха при цени между 60 000 - 85 000 евро.

„И тази година мечтаният просторен дом за мнозина остана непостижим. Основно жилищните сделки бяха за апартаменти с една спалня”, допълни експертът.

По думите му нуждата от пари принуди българина да предложи на пазара и вилни имоти. „Това е обяснимо както с кризата, така и с демографските процеси в страната. Като цяло обаче тази година има оттегляне сред българските клиенти от покупката на втори имот”, коментира Искров.

В момента на пазара на недвижимите имоти работят около 2 000 фирми, от които над 230 са членове на националното сдружение и на тях се падат около 20 на сто от сделките в страната.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ