М-тел и Globul записаха лошо първо тримесечие

М-тел и Globul записаха лошо първо тримесечие

Двата най-големи български мобилни оператора М-тел и Globul записаха слаби резултати през първото тримесечие на 2012 г.

За първите три месеца на годината приходите на „Мобилтел" са намалели с 115,9 млн. евро, което е с 13,1% по-малко спрямо същото тримесечие на 2011 г.

Оперативната печалба на оператора се е свила с 24,1% на годишна база, до 49,1 млн. евро.

От отчета на компанията става ясно, че операторът е постигнал над 70% ръст при потребителите на мобилен интернет, както и 33,8% увеличение на абонатите на фиксиран интернет. Въпреки това обаче компанията губи клиентите на мобилните си гласови услуги, тъй като общият брой абонати е намалял с 100 хил. от 5,5 млн. в края на 2011 до 5,4 млн. за първото тримесечие на 2012 г.

„Компанията успява да ограничи негативното влияние на падащите цени, което се дължи на успешната сегментация на пазара с въведената през 2011 г. марка „Боб", пише в отчета на М-тел.

Отчетът за първите три месеца на вторият  по големина мобилен оператор у нас - Globul също не е добър. Оперативната печалба на оператора е намаляла с 3,6 млн. евро, или 9,7% на годишна база до 33,7 млн. евро.

От компанията отдават лошия резултат на продължаващия спад в потреблението и свиващите се доходи на населението. „Поради засилената конкуренция и все по-голямото насищане на пазара, където проникването на мобилните услуги е над 150%, цените на дребно на услугите продължиха да намаляват, най-вече в корпоративния сегмент“, се казва в становището на оператора.

В същото време обаче Globul отчита ръст на приходите на годишна база с 300 хил. евро, или  0,3%, до 96,7 млн. евро

Към края на първото тримесечието, общият брой на клиентите на Globul е достигнал почти 4,4 млн., което е ръст от 10,8% на годишна база.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 17-ти до 23-ти март
"Пирогов": Всички пациенти от Кочани са в тежко състояние
На днешната дата, 17 март. Сирни заговезни, имен ден празнуват Алеко, Алекса, Алексей, Алекси
България ще обяви ден на национален траур в знак на съпричастност към Северна Македония
Турция осъди анексирането на Крим и поиска от ЕС да отмени санкциите срещу Сирия
Д-р Бойко Таков: Малките и средни предприятия са основен двигател на българския износ
Туск предложи военно обучение на американски актьор, за да получи новата роля на Джеймс Бонд
Светът на парите: Новият световен ред на Тръмп поставя долара на изпитание