Марин Райков: Расизмът е чужд на българския дух

Марин Райков: Расизмът е чужд на българския дух

Марин Райков: Расизмът е чужд на българския дух

Расизмът и омразата са несъвместими с българската традиция и европейските ценности, към които се стремим. Това подчерта служебният премиер Марин Райков на заседание днес на Националния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси. Той призова към толерантност, заличаване езика на омразата и по-добро интегриране на ромите в образователната система.

"Проявата на расизъм е напълно чужда на българската национална традиция. Тя не е в основата на българския дух", заяви Райков, цитиран от „Фокус”. В минутите преди да влезе в Гранитна зала, ромски музикален състав озвучаваше сградата на Министерски съвет в чест на Световния ден на ромите - 8 април.

„Ромският въпрос не е само български въпрос, но и европейски, като тази тема има отношение към един широк кръг от проблеми, свързани с начина, по който ние възприемаме тези, които са различни. Българският народ не трябва да игнорира проблемите с различните етноси. Ние трябва да ги решим, защото нямаме какво да делим, и нерешаването на кризите на доверието на всички български граждани води до отслабването на нашата нация”, отбеляза Марин Райков.

В период на социална криза, един от големите проблеми е именно този с общуването на отделните етнически общности, убеден е той.

„В този труден момент малцинствените групи са най-уязвими, защото, когато един човек бъде доведен до „просешка тояга”, най-лесно е да я размаха срещу съседа и срещу този, който е различен”, подчерта министър-председателят и призова институциите да не го допускат.

"Нека всички да бъдем обективни какъв говор на омразата има в нашата страна. Към него прибягват определени политици, някой от тях разбиват вратата на Министерски съвет, стремейки се да влязат, и ние няма да толерираме това поведение", категоричен бе той. Райков подчерта, че всеки, който смята себе си за патриот, трябва да работи за единството на нацията. "Един патриот не парцелира нацията на етническа основа, той бди за нейното морално единствено, защото иначе не е патриот, а е само един политически спекулант”, бяха неговите думи.

Премиерът изтъкна, че е необходимо да се разработят по-убедителни и по-ефективни механизми за привличане на по-голяма част от ромското население в България към съответни програми, които ще позволяват повишаване на неговата образованост. По думите на премиера „българите от ромски произход имат нужда от едно допълнително усилие на обществото, за да може чрез по-голямата образованост, да се повиши тяхната конкурентоспособнст на пазара на труда”. Марин Райков призова работодателите да не проявяват прикрита дискриминация.

„Трябва всички заедно да положим усилия, за да преодолеем всякакви предубеждения и да прикрием скритите импулси за проявяване на дискриминация”, призова той.

По искане на ромски организации премиерът одобри сформирането на работна група към Националния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси (НССЕИВ), която да се занимава с проблемите на ромското общество, предаде „Фокус”. Премиерът даде срок на работната група до 22 април, когато е следващото заседание на съвета, да представи конкретни предложения за необходимите мерки.

Решението за сформирането на такава работна група бе взето след като 15 ромски организации напуснаха заседанието недоволни от ефективността на съвета. Едно от основните искания на недоволните членове на съвета е именно да се създаде институционална и административна структура, която да поеме отговорността за изпълнението на Националната ромска стратегия 2012 – 2020 година. Задачата на създадената работна група е именно да реши какви правомощия и в каква форма ще е исканата административна структура. Ромските организации обаче настояват и в тази структура да участват специалисти от ромски произход.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ