Мрачна прогноза за българската икономика очерта Световната банка

Мрачна прогноза за българската икономика очерта Световната банка

Световната банка очерта доста мрачна прогноза за българската икономика. До 2050 г. работната сила у нас ще намалее с около 40%. Ще възникнат проблеми при плащането на пенсии и осигуряването на здравни грижи. След 30 години се очаква един на всеки трима българи да бъде над 65 годишна възраст, а само един на всеки двама да бъде в трудоспособна, гласи шокиращ анализ на Световната банка за развитието на България в следващите 30 години.

От Световната банка посочват, че средната възраст на българското население вече е 43 години и е третата най-висока в Европа след тези в Германия и Италия. А до 2050 г. България ще е най-застаряващата нация на континента.

„Противно на повечето страни със застаряващо население в света, България застаря, преди да стане богата. Докато във Франция адаптирането към промяната във възрастовата структура на населението (хората над 65 години да се удвоят от 7% на 14%) отне 100 години, в САЩ - близо 70, а в Унгария - 50, то в България този процес приключва само за 36 години.  България е на път да се превърне в страната с най-рязък спад в света в съотношението между застаряващо население и население в трудоспособна възраст, което ще засили натиска върху икономиката“, се казва в в доклад на Световната банка за демографската картина на страната ни, който ще бъде официално представен днес.

Застарялото население ще потисне инвестициите в образованието, иновациите и предприемаческата дейност, а държавата няма откъде да събере такива средства, за да компенсира оттеглянето и намаляването на частния капитал. Да продължава да се разчита на семейството за осигуряване на приемлив жизнен стандарт за хората в напреднала възраст ще става все по-скъпо за българската икономика, просто защото работещите в семействата ще са все по-малко, е записано в доклада на Световната банка. 

Освен това при продължаваща висока безработица и слаб растеж дори при благоприятен сценарий всеобщият риск от бедност остава висок. Заради растящи публични разходи за здраве, пенсии и грижи съотношението дълг - БВП на България ще се увеличи близо три пъти - от 18% на 51%.

За да избегне страната ни сериозни сътресения в бъдеще от Световната банка съветват да се увеличат осигуровките и възрастта за пенсиониране.

„Увеличаването с 6 процентни пункта на размера на пенсионните вноски, удържани от индивидуалните работни заплати, би запълнило празнотите във финансирането. Подобно сериозно увеличение обаче би могло да има евентуални негативни последици за пазара на труда, като се има предвид големият размер на сивата икономика в България. Затова България би могла да помисли за по-малко увеличение на размера на социалните осигуровки от около 2 процентни пункта, което да намали държавните субсидии, без да поражда големи смущения на пазара на труда“, посочват от Световната банка.

Освен това се препоръчва да се повиши производителността и по-ефективно да се включат в създаването на продукт жените, младите хора и ромите, които и в момента дават 9-10% от хората в трудоспособна възраст. Само младежите от групата, която нито работи, нито учи, струват на България близо 2,3% от БВП.

Експертите на банката съветват още управляващите да се въздържат от извънредни увеличения на пенсиите - да увеличават плавно възрастта за пенсиониране, докато тя стане еднаква за мъже и жени, и да намалят периода на майчинството, който в момента е 2 години и е сред най-дългите в света.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ